Hajlování a sny o smrti muslimů či židů. Novináři ukázali vazby lepenovců na brutální rasisty | info.cz

Články odjinud

Hajlování a sny o smrti muslimů či židů. Novináři ukázali vazby lepenovců na brutální rasisty

Nedávná investigativní reportáž televize al-Džazíra ukázala, že někteří Francouzi hlásící se k politice Marine Le Penové svoji rasistickou ideologii nijak nezměnili. Jen zvolili jiný styl, jakým ji prodávají veřejnosti. Napojení na radikály z identitářského hnutí jsou přitom i lidé, kteří zastávají v Národním sdružení vysoké funkce. S ohledem na blížící se evropské volby a poměrně vysoké šance uskupení jsou tyto informace o to závažnější.

Národní sdružení odmítá násilí a rasismus a „hříšníky“, kteří se k němu hlásili, vyloučilo – tak obvykle hájí svoji krajně pravicovou stranu Marine Le Penová, jejíž partaj vede v průzkumech před volbami do Evropského parlamentu. Minulý týden zveřejněná druhá část investigativní reportáž katarské televize al-Džazíra ale odhaluje opak. Sama Le Penová má ve své bezprostřední blízkosti lidi, kteří se hlásí k rasismu a souzní s hnutím identitářů, o jehož násilných a otevřeně rasistických projevech informoval první díl reportáže.

Novinář pracující pro al-Džazíru se dokázal infiltrovat mezi identitáře (nazývané také Generace identity) v severofrancouzském městě Lille, kteří se scházejí v mísntím baru Citadelle. Vhled do částečně utajeného společenství krajně pravicových extremistů šokoval celou Francii – jeden z vůdců identitářské buňky v něm navrhuje najet autem do davu muslimů v tržnici, hned několik návštěvníků baru otevřeně hajluje a přirovnává společenství k nacistické SA. „Smrt marxistům a kapitalistickým židům,“ zpívá v jednu chvíli osazenstvo baru.

Už první díl reportáže vyvolal v zemi velké pobouření. Socialistická starostka města Martine Aubryová vyzvala k uzavření baru a francouzská policie zahájila vyšetřování. Samotné hnutí identitářů reportáž odsoudilo kvůli metodě, kterou novinář použil, tedy skryté kameře. Návštěvníci baru Citadelle jsou prý navíc nezávislou skupinou a majitel podniku Aurélien Verhassel už není členem hnutí. „Naše hnutí nepřijímá násilí ani odkazy k jakýmkoliv totalitním hnutím 20. století,“ píší v reakci identitáři. Samotný Verhassel listu Voix du Nord řekl, že se ničeho nebojí a že o svém vyloučení z hnutí dosud neslyšel.

Zatímco v první části šlo jen o skupinku extremistů působících de facto v podzemí, druhá část reportáže je mnohem závažnější. Ukazuje propojení nejen identitářů a Národního sdružení, ale i spojení této politické strany s fašistickou organizací GUD (Group Union Defence), kterou po jejích násilných útocích úřady zakázaly.

Dokument zachycuje víkend, kdy se v Lille uskutečnil kongres lepenovců. V budově, kde se koná, mají svůj stánek i identitáři. Na kongresu je přítomen i vysoký představitel strany Philippe Aymery, jenž v prvním díle lákal ke spolupráci členy identitářů. Mluvčí Národního sdružení Sébastien Chenou sice vždy vazby na identitáře popíral, al-Džazíra ale získala přepis jeho telefonátu s výše zmíněným majitelem Citadelle, v němž se domlouvají na spolupráci.

Na party, kterou u příležitosti kongresu Národního sdružení v Lille identitáři pořádají, přicházejí i „těžké váhy“ lepenovců včetně poslankyně Evropského parlamentu Christelle Lechevalierové. Ta přiznává, že s hnutím sympatizuje – jeho cílem je nejen okamžité zastavení imigrace do Evropy, ale i vrácení všech (zvláště) muslimských přistěhovalců do zemí původu. Reportérovi zároveň říká, že s těmito názory souhlasí i samotná Le Penová, veřejně ale nechce být s identitáři spojována.

Radikální návrhy, s nimiž se ztotožňují i mnozí politici Národního sdružení, tak ukazují, že stále čerstvá snaha o oddémonizování strany, s níž přišla Marine Le Penová, se odehrává jen naoko. Lepenovci sice na rozdíl od svého zakladatele Jeana-Marieho Le Pena už nahlas nezpochybňují holokaust a existenci koncentračních táborů, myšlenkové pochody strany se ale nijak nezměnily. Nynější vůdkyně jen změnila způsob, jak se strana prezentuje navenek a mnohé Francouze dokázala přesvědčit, že vede standardní demokratickou partaj.

Identitáři vznikli v roce 2012 a jsou nyní jedním z nejrychleji rostoucích krajně pravicových hnutí v Evropě. Z Francie se rozšířili do Itálie, Rakouska, Německa, přítomni jsou ale i v Česku, Nizozemsku, Belgii, Slovinsku, Maďarsku a ve Velké Británii. Facebook jim před dvěma lety uzavřel účty kvůli šíření nenávisti a extremistického obsahu.

Hnutí pozorně sledují i české bezpečnostní složky: „Generace identity představuje mezinárodní platformu, která se stylizuje do pozice hnutí bránícího evropskou kulturu a tradice před 'invazí uprchlíků'. Inspirací se pro ni stala starověká Sparta, konkrétně pak bitva u Thermopyl. Na mezinárodním poli si „identitáři“ získali pozornost avizovaným projektem „Defend Europe“ zaměřeným proti uprchlíkům,“ píše se v loňské zprávě ministerstva vnitra.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud