Hamza bin Ládin jako nová globální hrozba. Syn teroristy může sjednotit džihádisty | info.cz

Články odjinud

Hamza bin Ládin jako nová globální hrozba. Syn teroristy může sjednotit džihádisty

Smrt Usámy bin Ládina byla po celém světě vnímána jako symbol (alespoň částečné) výhry nad terorismem. Západní státy si však neoddechly na dlouho – krátce poté se začal ozývat Islámský stát, který ovládl rozsáhlá území v Sýrii a Iráku. I chalífát na Blízkém východě se však postupně rozpadá a džihádisté pomalu přicházejí o své vedení. Podle odborníků z Combating Terrorism Centre však existuje kandidát, který může teroristickou organizaci i džihádisty z celého světa včetně odpadlíků z Islámského státu sjednotit – je jím oblíbený syn Usámy bin Ládina, který se už v sedmi letech objevoval na propagandistických videích po boku otce. Dnes jde v jeho šlépějích a vyzývá k páchání útoků na židovské cíle a státy NATO. Právě kvůli jeho příbuznosti a podobě s bin Ládinem je dost možné, že ho budou radikálové následovat. Jeho příběh přinesl server Daily Beast.

Usáma bin Ládin – syn miliardáře, který finančně podporoval mudžahedíny v boji proti Sovětům v Afghánistánu – měl dvě ženy, když potkal dětskou psycholožku ze Saúdské Arábie Khairiu Sabarovou. Ta sice nebyla bin Ládinovou poslední manželkou, všichni v jeho okolí však věděli, že byla jeho nejmilovanější. Po třech letech snažení se jim v roce 1989 narodil syn, kterého pojmenovali Hamza, neboli „vytrvalý“.

Pátrání po Hamzovi
Spojené státy na přelomu února a března 2019 vypsaly odměnu milion dolarů výměnou za informace, které by vedly k dopadení nejmladšího bin Ládinova syna. Washington zařadil Hamzu bin Ládina na černou listinu mezinárodních teroristů v lednu 2017.

Jak říká bývalý bin Ládinův bodyguard, Khairia byla „ naprosto všemi respektována“. V Súdánu, kam její manžel v roce 1991 přesunul základnu teroristické organizace al-Káida, založila školu pro manželky a děti teroristů. Zde je učila o islamistické teologii a čas od času poskytovala i manželské poradenství. Khairia pro al-Káidu znamenala klidný přístav, kdy i v těch nejtěžších chvílích její nekonečný optimismus pomáhal držet organizaci pohromadě.

Když bylo Hamzovi sedm let, byla al-Káida ze Súdánu vytlačena. Usáma bin Ládin a jeho bojovníci odešli do Afghánistánu, kde jim poskytlo útočiště hnutí Tálibán. Během Hamzova dospívání se z něj stával jeden z neoblíbenějších synů bin Ládina. Objevoval se po jeho boku na propagandistických videích a prošel i výcvikem k útoku, jeho čas s otcem se však chýlil ke konci.

V předvečer teroristického útoku z 11. září bin Ládin poslal manželky a mladší děti včetně dvanáctiletého Hamzy z úkrytu v Kandaháru do východoafghánského Džalálábádu. Měl strach z americké odvety, nechtěl proto, aby mu byly jeho ženy a děti na blízku. Z Džalálábádu pak cestovaly do Pákistánu a nakonec do Íránu. Myslely si, že tu našly bezpečný úkryt, ale i tady byli členové al-Kajdy pod neustálým dohledem. V roce 2003 byl Hamza s matkou íránskými silami zadržen a následující roky strávil za vysokými zdmi a pod dozorem kamer, odříznutý od okolního světa. Ani za mřížemi ale Khairia nechtěla ve výuce polevit – kromě ní Hamzu v islamistické ideologii vzdělávali i další členové al-Káidy, kteří byli v íránském vězení spolu s nimi.

Za mřížemi se Hamza brzy oženil s dcerou jednoho ze svých učitelů, která mu porodila dceru Khairiu a syna Usámu. Po otci se mu za mřížemi stýskalo a nikdy nepřestal věřit, že ho zase uvidí. „Kolikrát jsem si z hloubi svého srdce přál být vedle tebe,“ napsal bin Ládinovi v roce 2009. Následující rok byl Hamza spolu se svou rodinou a matkou díky výměně vězňů z íránského vězení propuštěn. Nový domov našli ve Vazíristánu – hornaté pákistánské oblasti nedaleko afghánských hranic. Hamza však stále toužil stát po boku otce. V roce 2011 se mu to už téměř povedlo, setkat se s ním ale nestihl – v květnu byl Usáma bin Ládin speciálními jednotkami Spojených států zabit.

Následující čtyři roky zůstal Hamza v ústraní, poprvé ho bylo možné slyšet na nahrávce z roku 2015, ve které oslavoval „mučednictví“ svého otce a bratra Khálida, ocenil lídry al-Káidy v Sýrii, Jemenu a v severní Africe a pochválil teroristické útoky včetně toho během bostonského maratonu. Další projevy bin Ládinova oblíbeného syna se objevily v květnu, červenci a srpnu roku 2016. Jeho výkřiky vyzývající k násilí nenechaly Spojené státy bez odezvy a v lednu letošního roku Hamzu zařadily na globální seznam teroristů.

Tři měsíce poté Hamza zveřejnil další dvě nahrávky. Ve svých poselstvích nejčastěji volá po útocích na židovské a západní zájmy a nabádá sebevražedné atentátníky z celého světa, aby četli Inspire – internetový magazín al-Káidy. V něm džihádisti najdou například návody, jak sestrojit zbraň, a jedno z nedávných videí je nabádá například i k zabíjení lidí pomocí nožů a automobilů. Na květnové nahrávce Hamza také představil hierarchický seznam cílů, na které se mají džihádisti zaměřit – na prvním místě jsou ti, kteří vystupují proti islámu, po nichž následují židovské cíle, Spojené státy, další země NATO a nakonec Rusko.

Z nahrávek i zpráv al-Káidy je patrné, že se postavení Hamzy stále zvyšuje. Naznačuje to i fakt, že při zveřejňovaní nahrávek ho al-Káida v roce 20107 poprvé uvedla jako „šejcha“ – titulem, který je vyhrazený pro ty nejvýše postavené. Na cestě stát se novou hlavou organizace by mu navíc mohla pomoct podoba s jeho otcem a styl vystupování, kterým bin Ládina často připomíná.

Hamza má však dobře našlápnuto nejen k sesazení dnešních domnělých vůdců al-Káidy, které už v pozici lídra této teroristické organizace dost možná nahradil. Mladý syn nejslavnějšího teroristy historie má obrovský potenciál k tomu přilákat k sobě všechny džihádisty světa. Samozvaný Islámský stát se totiž postupně rozkládá a jeho bývalí členové budou brzy hledat další vlajkovou loď, ke které budou moct vzhlížet.

A právě Hamza by mohl být tím správným kandidátem – na rozdíl od ostatních představitelů al-Káidy totiž Islámský stát nikdy výslovně nekritizoval. Je sice pravda, že nemá žádnou zkušenost z první bojové linie jako jeho otec, ani to však není takový zádrhel. Hamza je oblíbený syn historicky nejslavnějšího džihádisty světa a v kultuře, kde při předání moci hraje roli právě pokrevní spojení, jeho rodný list chabé bojové zkušenosti zřejmě předčí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud