Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Heil Trump! Krajní pravice oslavila republikána zdviženými pravicemi

720p480p360p240p

„Heil Trump, sláva našemu lidu, sláva vítězství.“ Takovými slovy oslavovala „alternativní pravice“ v americkém Washingtonu Trumpovo vítězství. Jde o další střípek do mozaiky nálad, které se šíří napříč Spojenými státy po zvolení republikánského kandidáta. Trump mezitím udržuje vyhrocené vztahy s hlavními médii – včera se s jejich zástupci setkal ve svém mrakodrapu a vše se údajně neslo ve vypjaté atmosféře. Dnes Trump oznámil, že zrušil rozhovor s The New York Times.

Předseda Institutu národní politiky Richard B. Spencer se na výročním sjezdu dostal se svým projevem na řadu až ve večerních hodinách, kdy už většina novinářů odešla. Reakce na jeho úvodní slova byla ale bouřlivá. Videozáznam z akce ukazuje, jak lidé v publiku zdvihají pravice po vzoru nacistického pozdravu, uvedl server The Atlantic.

Spencerovým snem je „nová společnost, etnický stát, který by byl místem pro setkávání všech Evropanů“. Své příznivce vyzval k „nenásilné etnické čistce“. Jeho řeč obsahovala antisemitské narážky. Mainstreamová média nazval termínem, který používali pro kritiku tisku nacisté – Lügenpresse. „Amerika byla až do minulé generace bílá země určená pro nás a naše potomky. Je to naše dílo, naše dědictví, patří nám,“ pronesl Spencer k publiku.

Smyčky na školách

V reakci na Trumpovo vítězství se po celých Spojených státech objevují incidenty spojené s rasovou nesnášenlivostí. A nevyhýbají se ani školám. Na jedné z michiganských středních škol se na záchodech objevila smyčka z provazu. Škola nezveřejnila, kdo za tím stojí. Uvedla pouze, že student se přiznal a byl vyloučen. „Postupujeme podle disciplinárních procesů a procedur,“ uvedl k tomu pro The Washington Post vychovatel školy Shawn Lewis-Lakin.

V prohlášení slíbil, že se vedení sejde se všemi žáky, kterým zdůrazní, že škola nebude tolerovat zastrašování, výhružky nebo šikanu. „Připomeneme našim studentům, že nevhodná slova nebo chování budou brány vážně a ponesou vážné následky,“ řekl.

Škola se přitom objevila na stránkách novin už těsně po ohlášení Trumpova vítězství. Skupina studentů tehdy během obědové pauzy skandovala „postavte zeď“ v odkazu na Trumpův návrh vybudovat bariéru mezi Mexikem a Spojenými státy. Škola se brání, že se jednalo pouze o malou skupinu studentů a celkově tam není atmosféra nesnášenlivá.

Po Trumpově vítězství se ale podobné incidenty objevují napříč celou zemí. Organizace Southern Poverty Law Center napočítala jen během týdne po Trumpově zvolení více než 700 případů obtěžování nebo zastrašování. „Dějí se všude – ve školách, v obchodech jako Walmart nebo na ulicích,“ popsal CNN Richard Cohen z centra. Jedná se podle něj o rasistické nebo antisemitské útoky, graffiti oslavující Trumpovo vítězství doplněné o výhružky nebo útoky na muslimy.

Novináři u Trumpa v nemilosti

V Trump Tower se v pondělí odpoledne sešli moderátoři a vedení pěti největších televizních stanic. Podle popisu New York Post dostali od Trumpa „kázání“ jak před „popravčí četou". NBC se třeba dostalo kritiky za to, že vysílání o Trumpovi vyznívalo nelichotivě. Další účastníci schůzky ale tvrdí, že atmosféra zase tak napjatá nebyla.

Trump dnes nicméně v kritice žurnalistů pokračoval a oznámil, že zrušil dohodnuté interview s novináři z The New York Times. Podmínky schůzky se podle něj na poslední chvíli změnily. Mluvčí listu to odmítla, o drobnou změnu podle ní naopak usiloval Trumpův tým, což deník odmítnul. 

Po několika hodinách Trumpova mluvčí ohlásila, že se prezident do redakce vlivného deníku přece jen vydá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1