Heil Trump! Krajní pravice oslavila republikána zdviženými pravicemi | info.cz

Články odjinud

Heil Trump! Krajní pravice oslavila republikána zdviženými pravicemi

„Heil Trump, sláva našemu lidu, sláva vítězství.“ Takovými slovy oslavovala „alternativní pravice“ v americkém Washingtonu Trumpovo vítězství. Jde o další střípek do mozaiky nálad, které se šíří napříč Spojenými státy po zvolení republikánského kandidáta. Trump mezitím udržuje vyhrocené vztahy s hlavními médii – včera se s jejich zástupci setkal ve svém mrakodrapu a vše se údajně neslo ve vypjaté atmosféře. Dnes Trump oznámil, že zrušil rozhovor s The New York Times.

Předseda Institutu národní politiky Richard B. Spencer se na výročním sjezdu dostal se svým projevem na řadu až ve večerních hodinách, kdy už většina novinářů odešla. Reakce na jeho úvodní slova byla ale bouřlivá. Videozáznam z akce ukazuje, jak lidé v publiku zdvihají pravice po vzoru nacistického pozdravu, uvedl server The Atlantic.

Spencerovým snem je „nová společnost, etnický stát, který by byl místem pro setkávání všech Evropanů“. Své příznivce vyzval k „nenásilné etnické čistce“. Jeho řeč obsahovala antisemitské narážky. Mainstreamová média nazval termínem, který používali pro kritiku tisku nacisté – Lügenpresse. „Amerika byla až do minulé generace bílá země určená pro nás a naše potomky. Je to naše dílo, naše dědictví, patří nám,“ pronesl Spencer k publiku.

Smyčky na školách

V reakci na Trumpovo vítězství se po celých Spojených státech objevují incidenty spojené s rasovou nesnášenlivostí. A nevyhýbají se ani školám. Na jedné z michiganských středních škol se na záchodech objevila smyčka z provazu. Škola nezveřejnila, kdo za tím stojí. Uvedla pouze, že student se přiznal a byl vyloučen. „Postupujeme podle disciplinárních procesů a procedur,“ uvedl k tomu pro The Washington Post vychovatel školy Shawn Lewis-Lakin.

V prohlášení slíbil, že se vedení sejde se všemi žáky, kterým zdůrazní, že škola nebude tolerovat zastrašování, výhružky nebo šikanu. „Připomeneme našim studentům, že nevhodná slova nebo chování budou brány vážně a ponesou vážné následky,“ řekl.

Škola se přitom objevila na stránkách novin už těsně po ohlášení Trumpova vítězství. Skupina studentů tehdy během obědové pauzy skandovala „postavte zeď“ v odkazu na Trumpův návrh vybudovat bariéru mezi Mexikem a Spojenými státy. Škola se brání, že se jednalo pouze o malou skupinu studentů a celkově tam není atmosféra nesnášenlivá.

Po Trumpově vítězství se ale podobné incidenty objevují napříč celou zemí. Organizace Southern Poverty Law Center napočítala jen během týdne po Trumpově zvolení více než 700 případů obtěžování nebo zastrašování. „Dějí se všude – ve školách, v obchodech jako Walmart nebo na ulicích,“ popsal CNN Richard Cohen z centra. Jedná se podle něj o rasistické nebo antisemitské útoky, graffiti oslavující Trumpovo vítězství doplněné o výhružky nebo útoky na muslimy.

Novináři u Trumpa v nemilosti

V Trump Tower se v pondělí odpoledne sešli moderátoři a vedení pěti největších televizních stanic. Podle popisu New York Post dostali od Trumpa „kázání“ jak před „popravčí četou". NBC se třeba dostalo kritiky za to, že vysílání o Trumpovi vyznívalo nelichotivě. Další účastníci schůzky ale tvrdí, že atmosféra zase tak napjatá nebyla.

Trump dnes nicméně v kritice žurnalistů pokračoval a oznámil, že zrušil dohodnuté interview s novináři z The New York Times. Podmínky schůzky se podle něj na poslední chvíli změnily. Mluvčí listu to odmítla, o drobnou změnu podle ní naopak usiloval Trumpův tým, což deník odmítnul. 

Po několika hodinách Trumpova mluvčí ohlásila, že se prezident do redakce vlivného deníku přece jen vydá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud