Helmut Kohl po válce přispíval organizaci, která podporovala nacistické zločince | info.cz

Články odjinud

Helmut Kohl po válce přispíval organizaci, která podporovala nacistické zločince

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl po druhé světové válce finančně přispíval na organizaci podporující nacistické zločince. Kohl byl kancléřem v letech 1982 až 1998, zemřel vloni ve věku 87 let.  Informoval o tom magazín Spiegel.

V podkladech, jejichž původ Spiegel nepřibližuje, Kohl vypráví o tom, že dával asi 200 marek ročně organizaci Hilfswerk Hausser, která vybírala peníze pro uvězněné nacistické zločince a jejich rodiny. Haussera, po němž se organizace od roku 1962 jmenovala, považoval za "slušného chlapa". Hausser byl přitom za války vysoce postaveným členem elitních jednotek Waffen-SS, které se podílely na válečných zločinech.

Pro organizaci Waffen-SS ukázal podle Spiegelu dlouholetý předseda křesťanských demokratů Kohl zvláštní porozumění i v čele německé vlády, když v roce 1985 spolu s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem navštívil vojenský hřbitov v Bitburgu na západě Německa, kde jsou pohřbeni i příslušníci Waffen-SS.

Záležitost tehdy způsobila mezinárodní skandál. Reagana k odmítnutí návštěvy hřbitova dokonce vyzvali i členové americké Sněmovny reprezentantů. Oba politici nakonec vedle kontroverzního hřbitova navštívili také nacistický koncentrační tábor Bergen-Belsen.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud