Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hillary se nevzdává. Zakládá novou politickou skupinu, se kterou chce bojovat proti Trumpovi

Hillary se nevzdává. Zakládá novou politickou skupinu, se kterou chce bojovat proti Trumpovi

Poražená kandidátka v boji o post prezidenta USA Hillary Clintonová se vrací do politického života ve velkém stylu. Podle informací serveru Politico založí bývalá ministryně zahraničí již za několik dní novou platformu, skrze kterou plánuje bojovat s politickou agendou prezidenta Donalda Trumpa. 

Nová politická skupina Hillary Clintonové by se měla jmenovat Onward Together (Společně vpřed) a oficiálně by měla začít fungovat pravděpodobně od příštího týdne, uvádějí nejmenované zdroje serveru Politico. Hlavním posláním politické platformy by mělo být vystupování proti politice prezidenta Trumpa, skupina také plánuje finančně podporovat různá hnutí, která se proti Trumpově politice rovněž vymezují. 

Clintonová nyní intenzivně hledá pro svoji skupinu členy širšího managementu a jedná s finančními dárci. Politico očekává, že v novém politickém uskupení zasedne jako hlavní fundraiser Dennis Cheng, finanční ředitel prezidentské kampaně Clintonové. V managementu by rovněž měla být i bývalá náměstkyně Clintonové na ministerstvu zahraničí Judith McHaleová, která se bude věnovat hledání vhodných skupin, které bude Onward Together podporovat.

Neúspěšná prezidentská kandidátka na post hlavy státu nedávno uvedla, že za její porážku může několik faktorů. Mezi nimi údajně vyčnívá aktivita šéfa FBI Jamese Comeyho či zveřejňování hackery získaných informací serverem WikiLeaks. Clintonová to řekla na světovém ženském fóru v New Yorku, kde se rovněž pustila do kritiky některých Trumpových kroků v prezidentském úřadě.

Tiskový mluvčí Clintonové zprávu o založení politické platformy nekomentoval.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1