Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hiphop místo kokainu. Medellín vymítá ducha drogového krále Escobara

Hiphop místo kokainu. Medellín vymítá ducha drogového krále Escobara

Kolumbijské město Medellín právem platilo za světovou metropoli drog, smrti a násilí. Teď se této pověsti obratně zbavuje. Aktuálně se rozjel velkorysý projekt, ve kterém se mládež místo drogového byznysu a násilí ve všech podobách organizovaně věnuje hiphopu.

Pro jednadvacetiletou Zuleimu Pérezovou znamenal příchod do Medellínu pád přímo do pekla. Z rodné vesnie se spolu s rodinou před deseti lety přistěhovala do města, jehož více než dva a půl milionu obyvatel žilo prakticky výlučně z obchodu s drogami. Na sto tisíc obyvatel připadalo ročně 381 vražd. To středokolumbijskému městu spolehlivě zajišťovalo smutný primát nejkrvavějšího města světa.

Medellín se stával domovem pro desetitisíce uprchlíků, kteří museli utéct před koordinovaným násilím marxistických teroristů ze skupiny FACR. Nad městem se ještě v roce 2007 podle svědectví zveřejněného v britském deníku The Independent “stále vznášel neblahý duch Pabla Escobara.” Právě tento drogový boss udělal z Medellínu v devadesátých letech skutečné “Sin City,” město hříchu. Escobarova smrt znamenala začátek zlomu, který se plně projevil zhruba před třemi roky.

“Věřila jsem, že největší štěstí, kterého můžu dosáhnout je, že se slušně vdám a že mého muže hned nezastřelí,” svěřila se Pérezová deníku Guardian. “To se ale změnilo a nyní vím, že mohu myslet na něco lepšího.”

Její příběh je jedním z tisícovek podobných. Dohromady tvoří něco, čemu se už oficiálně říká medellínský zázrak.

RIP, Pablo

V roce 1993 byl za dodnes ne zcela jasných okolností sprovozen ze světa Pablo Escobar. Muž, který dodnes zůstává - a asi už zůstane - symbolem drogových mafií. Tento vysoce inteligentní, ale také brutální a bezohledný velkopodnikatel v oblasti kokainu a přidružených výrob jako byly únosy, vraždy, vydírání a prostituce, udělal z do té doby chaotického byznysu perfektně fungující stroj. Jeho dominance na trhu byla tak výrazná, že se pro jeho organizaci vžilo označení drogový kartel. Jeho sídlem byl právě Medellín. Mimochodem: Escobar dodával 80 procent kokainu na severoamerický trh. Ročně vydělával skoro 22 miliard dolarů, což z něj dělá nejbohatšího kriminálníka všech dob.

Když se povedlo Escobara odpravit, zdálo se, že se krvavý opar nad Medellínem zvedne. Ale to se nestalo. Narkobaron si totiž po celá léta budoval pověst medellínského Robina Hooda, který bohatým bere a chudým dává. Na jeho pohřeb přišlo 25 tisíc truchlících. Mnoho lidí považovalo Escobara za světce a chodili se modlit k jeho hrobu na hřbitově Monte Sacro v Itaguí.

Kolumbijským úřadům se postupně povedlo zbavit moci medellínský drogový kartel. Díky chytré a promyšlené investiční politice se povedlo výrazně zvýšit životní úroveň ve městě. Vznik moderní infrastruktury umožnil lidem, aby se vystěhovali z přehuštěného středu města a přetrhali kontakty s osiřelými Escobarovými “důstojníky.”

Namísto o drogovém kartelu se v souvislosti s Medellínem začalo mluvit o zázraku. V roce 2016 bylo město vyhodnoceno jako vůbec nejbezpečnější v Kolumbii. Počet vražd klesl z už zmíněných 381 na 26 na sto tisíc obyvatel - to je číslo, o kterém si srovnatelná města mohou nechat snít. Světoví urbanisté loni Medellínu udělili prestižní cenu za nejpromyšlenější rozvoj

Je tady ale jeno velké jenže. Escobarův duch je v Medellínu stále přítomen a vedení města zkouší přijít na to, jak ho vymýtit.

Hiphopový exorcismus

Jako všechno na světě má i medellínský zázrak svou odvrácenou stranu. To, že město už není pirátským Port Royalem dneška, neznamená, že se povedlo například vyřešit problém bezprizorných dětí z chudých čtvrtí. Právě ty jsou nejnáchylnější věřit v escobarovskou legendu.

“Uvědomili jsme si, že těmto dětem musíme ukázat jinou cestu, jinak budeme do několika let tam, kde jsme byli v časech vlády drogového kartelu,” tvrdí Lina Boterová, medellínská radní pro kulturu.

Právě z její hlavy vzešel nápad pomáhat hiphopovým školám. Pragmaticky si spočítala, že významná část dětí z ghett v sobě prostě nese gangsterské dědictví. A že je efektivnější ho usměrňovat, než ho nechat být a čekat, jak zlé budou výsledky.

V Medellínu se tedy rozhodli, že dětem umožní uspokojovat choutky po gangsterském životním stylu hrou na něj, a to v podporovaných hiphopových školách. Předpoklad je jednoduchý. Když si děti budou hrát na "gangsta hopery", nakonec samy zjistí, že je lepší v ruce držet mikrofon než pistoli.

Zatím to funguje překvapivě dobře. “Hiphopová kultura se díky našim školám stává symbolem sjednocení a očištění města,” uvedla Boterová pro britský deník Guardian.

Henry Artega, známý v Kolumbii pod uměleckou přezdívkou JKE, pod níž vystupuje se skupinou Crew Peligrosos, spočítal, že do každé z osmi hiphopových škol v Medellínu už přišlo nějakých osm tisíc dětí. Většina z nich zůstala, školy jsou na hranicích své kapacity a je nutné zakládat další.

“Děti, které by jinak ničily samy sebe v chudých předměstích, k nám přichází a tvoří, tvoří, tvoří,” popisuje Artega. “Vyvíjejí se, vydávají se po alternativní cestě.”

Výsledky hiphopového exorcismu jsou skutečně pozoruhodné. Třeba ve čtvrti Aranjuez od té doby, co v ní působí hiphopová škola 4 Elementos, klesla kriminalita o osmdesát procent. A co je ještě důležitější: už dva roky je v chudých čtvrtích, kterým se v Medellínu říka barrios, klid. Poslední pouliční nepokoje tam vypukly v roce 2015 a vyžádaly si pětadvacet obětí.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek