Historická změna. Uvadající sociální demokracii v Evropě mají zachránit ženy | info.cz

Články odjinud

Historická změna. Uvadající sociální demokracii v Evropě mají zachránit ženy

Po německých si i rakouští sociální demokraté zvolili vůbec poprvé v historii do čela ženu. Pod „ženskou vládu“ se tak dostaly už obě nejstarší sociálnědemokratické strany v Evropě. A to je možná jen začátek.

Když v sobotu zvedlo 97,8 % delegátů sjezdu rakouské sociální demokracie ruku pro sedmačtyřicetiletou Pamelu Rendiovou-Wagnerovou, byl to historický okamžik nejen pro Rakousko, ale možná i pro celé sociálnědemokratické hnutí. A to z jednoduchého důvodu. Ačkoliv byla rakouská sociální demokracie (SPÖ) založena už v roce 1888 a je tak druhou nejstarší stranou svého druhu, překvapivě ještě nikdy nestála v jejím čele žena.

Rakouští sociální demokraté přitom jen zopakovali to, co v takřka shodném podání předvedli už loni jejich němečtí kolegové. Také oni si poprvé ve své dlouhé historii zvolili do čela ženu, konkrétně osmačtyřicetiletou Andreu Nahlesovou. I německou SPD, s rokem založení 1863 nejstarší sociálně-demokratickou stranu na světě, vedli do té doby jenom samí muži.

A najednou, prakticky ze dne na den, obě nejstarší sociální demokracie na světě, dosud dominantně vedené mužskými předsedy, svěřily své stranické kormidlo ženám, dokonce i v mnohém podobným. Nahlesová i Rendiová-Wagnerová jsou takřka stejně staré, mají za sebou podobnou stranickou minulost, obě byli v minulosti ministryněmi. Obě jsou matkami dětí. 

Je to náhoda? I kdyby byla, znamená tahle změna skutečně historický předěl. I když sociální demokracie už celá desetiletí oficiálně bojuje za práva žen a radí ostatním, jak zrovnoprávnit pohlaví, ve svých nejtradičnějších evropských baštách v Německu a Rakousku se dosud řídila heslem: běda mužům, kterým žena vládne. Na rozdíl třeba od Skandinávie byl do této doby ženám do vedení rakouské a německé sociální demokracie „vstup zakázán.“ Najednou je ale všechno jinak. Paradoxně až v době, kdy sociálním demokratům teče do bot a strmě jim padají preference v celé Evropě, mají uvadající slávu sociální demokracie zachránit ženy.

„Možná je to náhoda, možná si ale opravdu rakouští i němečtí sociální demokraté od této změny slibují návrat na výsluní. A inspirují se počátečním úspěchem Merkelové,“ řekl pro INFO.CZ politolog Jan Bureš. Současná předsedkyně německých křesťanských demokratů a německá kancléřka Angela Merkelová sice čelí kritice i z vlastních řad kvůli takzvané uprchlické krizi, její nástup do čela strany v roce 2000 německé CDU ale nepochybně pomohl. A vynesl kancléřku i do pozice uznávaného světového lídra.

Konzervativci  se přitom nebáli posadit ženy do předsednických křesel ani v minulosti. Příkladem může být i bývalá britská premiérka a vůdkyně konzervativců Margaret Tchatcherová nebo její současná nástupkyně Tereza Mayová. Jen sociálním demokratům se do toho alespoň v jejich tradičních baštách v Německu a Rakousku dosud nechtělo. A to paradoxně přesto, že hájí práva žen na sebeučení mnohem hlasitěji než pravice.

„Jenže teď je v sociální demokracii opravdu čas na změnu. A ženy v jejím vedení mohou minimálně symbolizovat snahu tyto změny prosadit,“ domnívá se Bureš. Sociálně-demokratické hnutí čelí v Evropě těžké krizi, o které například někteří rakouští politologové hovoří jako o době, kdy socialisté marně hledají nový příběh. Ten starý, založený na obraně práv pracujících a boji za sociální spravedlnost už nefunguje a nový zatím ještě nikdo nenapsal.

Nová předsedkyně rakouské SPÖ údajně ví, jak ho napsat. „Musíme se dívat srdcem,“ prohlásila Pamela Rendi-Wagnerová už před svou kandidaturou. Po zvolení jako jednu z nových priorit sociální demokracie vyhlásila boj za rovné příležitosti, a to zejména v oblasti vzdělávání. „Vzdělání je podle mého názoru klíčem k úspěchu v životě. To musí být náš cíl,“ prohlásila Rendi-Wagnerová. Zároveň vyzvala rozhádanou sociální demokracii k jednotě. „Já potřebuji vás a vy potřebujete mě,“ řekla spolustraníkům. Nakolik jsou její slova pravdivá, netrpělivě čekají sociální demokraté v celé Evropě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud