Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Historické vítězství? Strůjci waterboardingu, kterým CIA mučila vězně, se dohodli s obžalobou

Historické vítězství? Strůjci waterboardingu, kterým CIA mučila vězně, se dohodli s obžalobou

Americká unie občanských práv (ACLU) dnes oznámila, že případ, v němž dva psychologové čelili obvinění z podílu na mučení lidí podezřelých z terorismu, byl vyřešen dohodou. Její detaily nejsou známy. Proces s nimi měl začít 5. září u federálního soudu ve Spokane ve státě Washington.

Právní zástupci ACLU dohodu označili za historické vítězství. Podle této organizace je to poprvé, co byla Ústřední zpravodajské službě (CIA) nebo osobě, kterou si tato služba najala, přiznána odpovědnost za mučení lidí vyslýchaných kvůli terorismu.

Psychologové James Mitchell a John „Bruce“ Jessen, jichž se případ týká, se podíleli na vytvoření metody, při níž byly zadržené osoby při výslechu vystaveny simulovanému topení, tzv. waterboardingu. ACLU je obvinila jménem tří bývalých zadržených osob. Federální vláda najala Mitchella a Jessena po teroristických útocích na USA ze září 2001.

„Tento výsledek znamená, že mučení má své důsledky, že ti, kdo mu byli vystaveni, mohou a budou usilovat o to, aby mučitelé nesli odpovědnost. Je to varování všem, kdo si myslí, že mohou mučit beztrestně,“ řekl právník ACLU Dror Ladin.

Obvinění vzešlo od jednoho Libyjce a Tanzance a od zástupce Afgánce, který už zemřel. Podle agentury AP požadovali od psychologů odškodné, ale v jaké výši, agentura nesdělila. První dva prošli v tajných věznicích CIA podle obvinění waterboardingem, každodenním bitím a upíráním spánku. Afghánec zemřel na podchlazení, když byl ve velmi chladném prostředí připoután k podlaze.

Americký Senát v roce 2014 došel k závěru, že techniky, které Mitchell a Jessen pro vyšetřovatele navrhli, nepřinesly žádné informace významné pro boj s terorismem. Od roku 2005 do roku 2009 oba psychologové podle senátní zprávy za svou práci dostali 81 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč).

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1