Články odjinud

Historický okamžik: Státy Kaspického moře po 20 letech podepsaly dohodo o právním statusu moře

Historický okamžik: Státy Kaspického moře po 20 letech podepsaly dohodo o právním statusu moře

Úmluvu o právním statusu Kaspického moře dnes po více než 20 letech vyjednávání podepsali vrcholní představitelé Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu a Íránu. Jednání se v kazašském městě Aktau zúčastnili prezidenti Vladimir Putin, Nursultan Nazarbajev, Gurbanguli Berdymuhamedov, Ilham Alijev a Hasan Rúhání, napsala agentura TASS.

Debata o vymezení sfér vlivu pobřežních států začala v roce 1996. Předtím bylo totiž moře pod kontrolou prakticky jen dvou států, Sovětského svazu a Íránu; po zániku SSSR v roce 1991 se ale počet pobřežních států zvýšil na pět.

Konvence stanovuje hranice hospodářských zón a zavádí patnáctimílové pobřežní pásmo a navíc ještě další desetimílové pásmo pro rybolov. Její součástí jsou národní rybolovné kvóty, zpřísněná ochrana životního prostředí a zásady spolupráce v bezpečnostní oblasti. Smlouva zakazuje přítomnost cizích ozbrojených sil v oblasti Kaspického moře.

 

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes nicméně upozornil, že nový dokument nestanovuje konečné hranice rozdělení mořského dna, bohatého na ropu a zemní plyn. Ty by měly země stanovit během dalších jednání.

Podle ruského listu Kommersant ale užívání dna Kaspického moře stanovuje nová konvence na základě mezinárodního práva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud