'Hladový tygr' na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem: Palestinci se shromáždili k dalšímu protestu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

'Hladový tygr' na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem: Palestinci se shromáždili k dalšímu protestu

'Hladový tygr' na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem: Palestinci se shromáždili k dalšímu protestu

Několik set Palestinců se shromáždilo u hranice mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem k dalšímu protestu proti Izraeli. Agentura AP připomněla, že palestinský Hamás, který pásmu vládne, uvedl, že za tři dny se bude konat pochod desítek tisíc lidí, kteří překročí hranici a vstoupí do Izraele.

Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár tento týden řekl, že dav nebude ozbrojen a bude protestovat v klidu. Popsal ho ale jako 'hladového tygra'. Protesty začaly koncem března a mají trvat nejméně do výročí vzniku Izraele, které připadá na 14. květen. Podle agentury Reuters při minulých akcích přišlo o život 43 Palestinců a na 1700 osob bylo zraněno. Reuters také oznámil, že dnes byl jeden palestinský demonstrant postřelen.

V minulých případech Palestinci na izraelské vojáky střežící hranici házeli zápalné lahve a kamení a přes hranici také pouštěli draky s hořlavinami, aby způsobili požár. V jednom případě se jim to podařilo a Izraelci s plameny bojovali mnoho hodin.

Dnes se o podobnou akci, jenže v opačném směru, pokusila skupina izraelských radikálů, která chtěla vypustit zápalné draky do Pásma Gazy. Vojáci tři osoby zatkli. Hořlavina se do pásma nedostala, spadla v Izraeli a způsobila požár u kibucu Nahal Oz u hranice. Policie ohlásila, že požár se podařilo uhasit. „Jsou extremisté a jsou idioti. Nejhorší je kombinace obojího,“ řekl k dnešnímu incidentu poslanec za Sionistický svaz Amir Perec.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.