'Hladový tygr' na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem: Palestinci se shromáždili k dalšímu protestu | info.cz

Články odjinud

'Hladový tygr' na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem: Palestinci se shromáždili k dalšímu protestu

Několik set Palestinců se shromáždilo u hranice mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem k dalšímu protestu proti Izraeli. Agentura AP připomněla, že palestinský Hamás, který pásmu vládne, uvedl, že za tři dny se bude konat pochod desítek tisíc lidí, kteří překročí hranici a vstoupí do Izraele.

Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár tento týden řekl, že dav nebude ozbrojen a bude protestovat v klidu. Popsal ho ale jako 'hladového tygra'. Protesty začaly koncem března a mají trvat nejméně do výročí vzniku Izraele, které připadá na 14. květen. Podle agentury Reuters při minulých akcích přišlo o život 43 Palestinců a na 1700 osob bylo zraněno. Reuters také oznámil, že dnes byl jeden palestinský demonstrant postřelen.

V minulých případech Palestinci na izraelské vojáky střežící hranici házeli zápalné lahve a kamení a přes hranici také pouštěli draky s hořlavinami, aby způsobili požár. V jednom případě se jim to podařilo a Izraelci s plameny bojovali mnoho hodin.

Dnes se o podobnou akci, jenže v opačném směru, pokusila skupina izraelských radikálů, která chtěla vypustit zápalné draky do Pásma Gazy. Vojáci tři osoby zatkli. Hořlavina se do pásma nedostala, spadla v Izraeli a způsobila požár u kibucu Nahal Oz u hranice. Policie ohlásila, že požár se podařilo uhasit. „Jsou extremisté a jsou idioti. Nejhorší je kombinace obojího,“ řekl k dnešnímu incidentu poslanec za Sionistický svaz Amir Perec.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud