Hlavně nehrát mrtvého. Přečtěte si rady, které vám během teroristického útoku zachrání život | info.cz

Články odjinud

Hlavně nehrát mrtvého. Přečtěte si rady, které vám během teroristického útoku zachrání život

Riziko teroristických útoků v posledních měsících svírá Evropu a nikdo si nemůže být jistý, kde islámští fundamentalisté zaútočí příště. Britský protiteroristický úřad Nactso tak vydal seznam opatření sestavených s přihlédnutím k posledním útoků, která mohou lidem ve vypjatých situacích zachránit si holý život. 

Hlavně nehrát mrtvého, zní hlavní rada protiteroristického úřadu. „Pokud vidíte útočníka, je šance, že on uvidí i vás,“ varuje manuál Britů, kteří zažili v posledních třech měsících tři velké teroristické útoky. Místo hraní mrtvého či hrdinské snaze postavit se ozbrojenému či ominovanému útočníkovi budou vaše šance na přežití mnohem větší, když prostě a jednoduše utečete.

Podle návodu jak jednat v krizové situaci platí podle Britů jednoduchá zásada: Utíkat – Schovat se - Volat. Pokud můžete, vždy utíkejte. Zvažte, zda je volná cesta a pokud ano, nechte své věci za zády a zdrhejte co vám síly stačí.

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

Jestliže by vás však útěk vystavil ještě většímu nebezpečí, než ve kterém aktuálně jste, zůstaňte na místě a najděte si co nejbezpečnější úkryt – ideálně za betonovou či zesílenou zdí, která dokáže zastavit kulky. Nactso doporučuje, abyste zůstali tiše a ztlumili si vyzvánění na mobilním telefonu. Vždy se snažte se zorientovat se v prostoru, pokud budete vědět, kde je nejbližší únikový východ, může to znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. A především nezůstávejte u dveří – naopak se je snažte zamknout či zabarikádovat.

Pokud jste již v relativním bezpečí, tak v ideálním případě kontaktujte policii. Mezi informacemi, které muži zákona potřebují vědět, je kolik je útočníků, kde se nacházejí a jaké mají zbraně. Pokud si vybavíte i další detaily, jistě to přispěje k bezpečnosti následného zásahu.

Hlavním principem je zachovat i i během extrémně vypjaté situace teroristického útoku chladnou hlavu a pokusit se nepanikařit.

Britský úřad dodává, že lidé by si měli uvědomit, že policisté na ně během zákroku mohou mířit zbraněmi, křičet, či je vyslýchat. Nejjistější přístup, jak se z celé situace dostat se zdravým krkem, je tak doslova poslouchat jejich výzvy a příkazy.

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud