Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hlavně nehrát mrtvého. Přečtěte si rady, které vám během teroristického útoku zachrání život

Hlavně nehrát mrtvého. Přečtěte si rady, které vám během teroristického útoku zachrání život

Riziko teroristických útoků v posledních měsících svírá Evropu a nikdo si nemůže být jistý, kde islámští fundamentalisté zaútočí příště. Britský protiteroristický úřad Nactso tak vydal seznam opatření sestavených s přihlédnutím k posledním útoků, která mohou lidem ve vypjatých situacích zachránit si holý život. 

Hlavně nehrát mrtvého, zní hlavní rada protiteroristického úřadu. „Pokud vidíte útočníka, je šance, že on uvidí i vás,“ varuje manuál Britů, kteří zažili v posledních třech měsících tři velké teroristické útoky. Místo hraní mrtvého či hrdinské snaze postavit se ozbrojenému či ominovanému útočníkovi budou vaše šance na přežití mnohem větší, když prostě a jednoduše utečete.

Podle návodu jak jednat v krizové situaci platí podle Britů jednoduchá zásada: Utíkat – Schovat se - Volat. Pokud můžete, vždy utíkejte. Zvažte, zda je volná cesta a pokud ano, nechte své věci za zády a zdrhejte co vám síly stačí.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Jestliže by vás však útěk vystavil ještě většímu nebezpečí, než ve kterém aktuálně jste, zůstaňte na místě a najděte si co nejbezpečnější úkryt – ideálně za betonovou či zesílenou zdí, která dokáže zastavit kulky. Nactso doporučuje, abyste zůstali tiše a ztlumili si vyzvánění na mobilním telefonu. Vždy se snažte se zorientovat se v prostoru, pokud budete vědět, kde je nejbližší únikový východ, může to znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. A především nezůstávejte u dveří – naopak se je snažte zamknout či zabarikádovat.

Pokud jste již v relativním bezpečí, tak v ideálním případě kontaktujte policii. Mezi informacemi, které muži zákona potřebují vědět, je kolik je útočníků, kde se nacházejí a jaké mají zbraně. Pokud si vybavíte i další detaily, jistě to přispěje k bezpečnosti následného zásahu.

Hlavním principem je zachovat i i během extrémně vypjaté situace teroristického útoku chladnou hlavu a pokusit se nepanikařit.

Britský úřad dodává, že lidé by si měli uvědomit, že policisté na ně během zákroku mohou mířit zbraněmi, křičet, či je vyslýchat. Nejjistější přístup, jak se z celé situace dostat se zdravým krkem, je tak doslova poslouchat jejich výzvy a příkazy.

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1