Hledá se německý ministr zahraničí. Schulz už je mimo hru, Gabrielovi už strana nevěří | info.cz

Články odjinud

Hledá se německý ministr zahraničí. Schulz už je mimo hru, Gabrielovi už strana nevěří

Kdo povede německou diplomacii, není stále jasné. Martin Schulz, končící předseda sociální demokracie (SPD), řekl, že do vznikající velké koalice v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) nevstoupí. Stávající ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) zase zřejmě přišel o důvěru svých spolustraníků. Koaliční rozhovory, které skončily ve středu, nepřinesly klid ani u sociálních demokratů, ani v řadách křesťanských demokratů.

Když se v pátek Schulz vzdal účasti v příští vládě, kde měl být ministrem zahraničí, zdálo se, že Gabrielovi nestojí nic v cestě, aby mohl funkci šéfa německé diplomacie vykonávat i nadále. Gabriel se však na rozdíl od veřejnosti, u níž patří mezi nejoblíbenější německé politiky, netěší velké důvěře u předsedkyně poslanců SPD Andreji Nahlesové, která se má stát šéfkou strany.

Osmapadesátiletý politik si u Nahlesové a jejích spojenců rozhodně nepomohl ani svým chováním v momentě, kdy se zdálo, že v kabinetu kvůli zájmu Schulze o ministerský post skončí. Okamžitě zrušil několik ministerských termínů a médiím tlumočil, co mu údajně řekla jeho dcera: "Tati, teď budeš trávit více času s námi. To je přece lepší než s tím pánem s vlasy v obličeji." Myslela právě Schulze, který má pleš a zároveň vousy. Zatažení vlastní dcery do osobního sporu řada sociálních demokratů považuje přinejmenším za nevkusné.

Končí éra Angely Merkelové? autor: INFO.CZ

Gabriela by podle německých médií ve funkci mohl nahradit třeba dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas nebo ministryně pro rodinu Katarina Barleyová. Rozhodnuto ale ještě není. V první řadě záleží na tom, jestli se vůbec sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu vysloví pro to, aby další velká koalice vznikla.

Po skončení referenda, jehož výsledky mají být známé 4. března, má z čela strany odejít Schulz. V SPD už ale sílí hlasy, že by měl skončit dříve. Místopředsedkyně strany Manuela Schwesigová míní, že by ho Nahlesová mohla vystřídat už v úterý.

V jednoduché situaci není ani šéfka vlády a CDU Merkelová, která stále čelí kritice, že klíčový post ministra financí v koaličních rozhovorech přepustila sociálním demokratům. Někteří poslanci už nahlas hovoří o tom, že by se CDU měla připravovat na dobu po Merkelové. Ta ale zatím počítá s tím, že v čele vlády vydrží až do konce volebního období v roce 2021.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud