Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hledá se německý ministr zahraničí. Schulz už je mimo hru, Gabrielovi už strana nevěří

Hledá se německý ministr zahraničí. Schulz už je mimo hru, Gabrielovi už strana nevěří

Kdo povede německou diplomacii, není stále jasné. Martin Schulz, končící předseda sociální demokracie (SPD), řekl, že do vznikající velké koalice v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) nevstoupí. Stávající ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) zase zřejmě přišel o důvěru svých spolustraníků. Koaliční rozhovory, které skončily ve středu, nepřinesly klid ani u sociálních demokratů, ani v řadách křesťanských demokratů.

Když se v pátek Schulz vzdal účasti v příští vládě, kde měl být ministrem zahraničí, zdálo se, že Gabrielovi nestojí nic v cestě, aby mohl funkci šéfa německé diplomacie vykonávat i nadále. Gabriel se však na rozdíl od veřejnosti, u níž patří mezi nejoblíbenější německé politiky, netěší velké důvěře u předsedkyně poslanců SPD Andreji Nahlesové, která se má stát šéfkou strany.

Osmapadesátiletý politik si u Nahlesové a jejích spojenců rozhodně nepomohl ani svým chováním v momentě, kdy se zdálo, že v kabinetu kvůli zájmu Schulze o ministerský post skončí. Okamžitě zrušil několik ministerských termínů a médiím tlumočil, co mu údajně řekla jeho dcera: "Tati, teď budeš trávit více času s námi. To je přece lepší než s tím pánem s vlasy v obličeji." Myslela právě Schulze, který má pleš a zároveň vousy. Zatažení vlastní dcery do osobního sporu řada sociálních demokratů považuje přinejmenším za nevkusné.

720p 360p
Končí éra Angely Merkelové?

Gabriela by podle německých médií ve funkci mohl nahradit třeba dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas nebo ministryně pro rodinu Katarina Barleyová. Rozhodnuto ale ještě není. V první řadě záleží na tom, jestli se vůbec sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu vysloví pro to, aby další velká koalice vznikla.

Po skončení referenda, jehož výsledky mají být známé 4. března, má z čela strany odejít Schulz. V SPD už ale sílí hlasy, že by měl skončit dříve. Místopředsedkyně strany Manuela Schwesigová míní, že by ho Nahlesová mohla vystřídat už v úterý.

V jednoduché situaci není ani šéfka vlády a CDU Merkelová, která stále čelí kritice, že klíčový post ministra financí v koaličních rozhovorech přepustila sociálním demokratům. Někteří poslanci už nahlas hovoří o tom, že by se CDU měla připravovat na dobu po Merkelové. Ta ale zatím počítá s tím, že v čele vlády vydrží až do konce volebního období v roce 2021.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1