Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hledá se nový ředitel FBI. Trump by ho měl jmenovat během dneška, pak odletí na první zahraniční cestu

Hledá se nový ředitel FBI. Trump by ho měl jmenovat během dneška, pak odletí na první zahraniční cestu

Ve Spojených státech by dnes měl prezident Donald Trump jmenovat nového šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Dosavadního ředitele Jamese Comeyho odvolal před týdnem, čímž vyvolal na politické scéně poprask. FBI totiž mimo jiné vyšetřuje možné ruské ovlivňování loňských amerických prezidentských voleb a úřad v této věci prověřuje i Trumpův volební štáb.

Trump, který dnes odlétá na vůbec první zahraniční návštěvu od svého lednového nástupu do Bílého domu, prohlásil, že o novém řediteli FBI chce rozhodnout ještě předtím, než odcestuje.

Nucený odchod Comeyho američtí politici i komentátoři hodnotí jako vysoce citlivou záležitost. Trump oficiálně své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry, současně se ale objevily spekulace, že změnou v čele FBI by se mohl snažit zmařit vyšetřování ruské role během voleb.

Trump se tak do zahraničí vydává v době neklidné vnitropolitické situace. Jako první během devítidenní cesty navštíví Saúdskou Arábii, která je klíčovým spojencem USA, poté odletí do Izraele a na palestinská území, následně se setká ve Vatikánu s papežem a turné zakončí v Bruselu na summitu Severoatlantické aliance.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link