Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hněv a slzný plyn. V Jakartě protestují desetitisíce muslimů

Hněv a slzný plyn. V Jakartě protestují desetitisíce muslimů

Ulice Jakarty dnes zaplnily desítky tisíc radikálních muslimů. Protestují proti vůbec prvnímu křesťanskému guvernérovi indonéského hlavního města, který se podle nich dopustil urážky koránu. Policie dav musela rozhánět slzným plynem. 

Na místě protestů poblíž národního památníku navíc propukl požár, informovala agentura Reuters. Podle záběrů místní televize se protestující snažili utéct před ohněm a černým kouřem. Na místě shořel automobil, ale zatím není jasné, kdo ho zapálil.

V obavách z násilností metropoli hlídalo mnoho vojáků a policistů, byly uzavřeny ambasády i některé obchody. V běžně ucpaných ulicích Jakarty tak dnes nebyla prakticky žádná auta.

Demonstranti, z nichž převážnou většinu tvořili muži, se po tradičních pátečních modlitbách shromáždili před největší mešitou v Jakartě a vydali se na pochod k prezidentskému paláci. Křičeli přitom „zabijte guvernéra“, „zabijte ho kvůli urážce islámu“.

Policie odhadla účast na 50.000 demonstrantů. Na pořádek dohlíží zhruba 20.000 příslušníků bezpečnostních sil.

Guvernér Jakarty, vlastním jménem Basuki Tjahja Purnama, je první etnický Číňan stojící v čele desetimilionové indonéské metropole a je velmi oblíbený hlavně u členů střední třídy. Etničtí Číňané tvoří o něco více než jedno procento z 250milionové, převážně muslimské populace Indonésie a obvykle nevstupují do politiky. Purnama známý také pod přezdívkou Ahok je ale po desetiletí blízkým spojencem indonéského prezidenta Joka Widoda.

Podle radikálů je ale v rozporu s koránem, když jim vládne někdo, kdo není muslim. Purnam by podle nich měl skončit ve vězení, a ne obhajovat úřad guvernéra, kterým se stal v roce 2014. Ve volbách, které se budou konat příští rok, je favoritem.

Protestní akci svolala militantní Fronta obránců islámu, která chce v zemi zavést přísné islámské právo šaría. Z minulosti už je známá svými útoky na noční bary a zábavní podniky v Jakartě, které označuje za "hnízda neřesti".

Většina obyvatel Indonésie praktikuje umírněnou formu islámu a mnozí z nich volají po zákazu této radikální organizace. Úřady i odborníci se obávají, že by radikálové pod vlivem Islámského státu mohli oblasti uvrhnout do spirály násilí. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1