Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hnutí Hamas povede kat donašečů. Osobně zabil 20 Palestinců

Hnutí Hamas povede kat donašečů. Osobně zabil 20 Palestinců

Osobně prý zabil tucet Palestinců, které podezříval, že donášeli Izraelcům. Ve vězení strávil 22 let. Umí hebrejsky a zná izraelské zvyky. Patří k nejtvrdším lídrům radikálního hnutí Hamas a podle některých vyvolá další války s Izraelem a Egyptem. Jiní ale tvrdí: budete překvapeni. Jahjá Sinwár byl nyní zvolen šéfem Hamasu v palestinském Pásmu Gazy.

„Chtěli, aby se nám jejich vězení stalo hrobem. Aby bylo mlýnem, který rozmetá naši vůli a rozhodnost, který semele naše těla. S pomocí Boží a víry v naše poslání jsme ale jejich vězení proměnili v modlitebnu a univerzitu,“ prohlásil Jahjá Sinwár v roce 2011. Věděl, o čem mluví. Nebylo mu ještě ani padesát let a předchozích 22 roků strávil v izraelském vězení. Soud židovského státu mu v roce 1989 udělil čtyři doživotní tresty za to, že zosnoval únos a vraždu dvou izraelských vojáků.

Pětapadesátiletý Jahjá Sinwár teď byl zvolen šéfem Hamasu v palestinském Pásmu Gazy. Není tedy formálně nejvyšším lídrem hnutí, tím zůstává exilový předák Chálid Mišál. Je ale možná jeho nejvlivnějším vůdcem: Hamas palestinské Pásmo Gazy ovládá, proto právě zde sídlí hlavní politické i vojenské instituce hnutí.

Kdo je Jahjá Sinwár? Muž, který teď spolurozhoduje o blízkovýchodním míru? 

Vždy patřil k nejtvrdším vůdcům hnutí. Už ve dvaceti se zapojil do boje s Izraelem. V roce 1985 založil obávanou organizaci al-Majd, která se o dva roky později stala bezpečnostním aparátem nově vzniklého Hamasu. Ten Sinwár spoluzakládal a bez milosti, často vlastníma rukama, likvidoval kohokoli, kdo byl podezřelý ze spolupráce s Izraelem. 

„Ihned zabij každého, kdo se přizná ke spolupráci s nimi,“ nařídil mu v těch časech Ahmed Jásin, opěvovaný zakladatel Hamasu. Jahjá si slova dobře zapamatoval: podle střízlivých odhadů asistoval u zabití nejméně dvanácti Palestinců. Stovky dalších dostaly výstrahu: vybuchovala jim auta, jejich jména se s hanlivými dovětky objevila u mešit a na tržištích.

Pak ale zorganizoval únos a vraždu dvou izraelských vojáků, Aviho Sasportase a Ilana Saadona. Putoval do izraelského vězení, odkud se dostal až v roce 2011, po dvou dekádách. Izrael tehdy jeho a dalších 1046 palestinských vězňů vyměnil za vojáka Gilada Šalita, kterého Hamas zajal pět let předtím, tedy v roce 2006. 

Mimochodem, sám Jahjá Sinwár tuto výměnu odmítal. Proto ho v izraelské věznici načas zavřeli do izolace, aby nemohl ovlivňovat ostatní vězněné členy Hamasu, mezi kterými měl výsadní postavení. Ostatní hamasisté mu za mřížemi dokonce vařili a on velel jejich vězeňské organizaci. Pikantní je, že výměnu s Izraelci vyjednal... Jahjův bratr.

Nakonec, taktiku zajímaní izraelských vojáků prý vymyslel a prosadil právě Jahjá. Věděl, jak moc tyto únosy izraelskou společnost bolí. „Byl pro nás vězněm číslo jedna. Právem,“ nechal se slyšet Jaron Blum, penzionovaný expert tajné služby Šin Bet.

Po návratu do Gazy začal Sinwár – asketický muž s měkkým, tichým hlasem – tvrdě pracovat na svém vzestupu. Vždy byl a zůstal reprezentantem vojenského křídla Hamasu, jednotek známých jako Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma. Vztah ozbrojeného Hamasu s tím politickým není zcela jasný. A ne vždy je harmonický. Zatímco Brigády mají tendenci k radikalismu, politické křídlo je náchylnější ke kompromisu.

I proto se teď experti bojí radikalizace Gazy a další války s Izraelem. „Hamas se jistou dobu snažil vypadat pragmaticky, nic ale nezískal. Ani doma, ani v cizině. Nedokázal vylepšit zoufalou situaci v Pásmu. Dalo se čekat, že si Hamas v Gaze do čela vybere někoho tvrdšího,“ uvedl pro server ibtimes Hugh Lovatt z Evropské rady pro zahraniční vztahy.

Jiní ale tvrdí, že Jahjá Sinwár je také realista, který může překvapit. „Víme, že Izrael má dvě stovky raket s jadernou hlavicí. Nemáme potřebnou sílu k porážce Izraele,“ svěřil se v roce 2006 novináři Joramovi Binorovi. Zhruba v téže době – ještě v izraelském vězení – trpěl bolestmi hlavy a bát se o život. Izraelským lékařům, kteří ho vyléčili, upřímně děkoval a ocenil jejich profesionalitu.

Jinými slovy: Jahjá Sinwár dobře zná možnosti i moc Izraele.

Podle zpravodajců, na které se odvolává izraelský publicista Ben Caspit, může být pro židovský stát dokonce prospěšné, že Sinwár má u vojenského křídla Hamasu takový respekt. „Názory možná je extremista, co do odhadu reality ale myslí pragmaticky. Na rozdíl od některých spolubojovníků. Je odpovědný a vyrovnaný,“ dodává Caspitův zdroj, podle kterého šéf Hamasu nepovede své lidi do katastrofální války.

Otázkou je, o koho se opře za hranicemi. Má - či měl - blízko k Íránu. Ten se teď s Hamasem rozhádal kvůli válce v Sýrii, kde lídři palestinského hnutí podpořili rebely, zatímco Teherán stojí za vládou Bašára Asada. Sinwár prý ale také má podporu Kataru a Turecka.

Stratégové se bojí spíše Sinwárovi nelásky k sousednímu Egyptu a jeho vojenskému vedení. Izraelský analytik Kobi Michael pro list The New York Times předpověděl, že Sinwár coby „opravdovým nepřítel“ Káhiry nezradí islamisty, kteří na Sinaji bojují proti egyptské armádě. A prý i přesto, že se sinajští radikálové hlásí k Islámskému státu, od kterého se Hamas distancuje. Pokud by se Michaelsovy prognózy potvrdili a Hamas si smrtelně znepřátelí Egypt, hrozí regionu další válka, kterou Palestinci nemohou vyhrát.

Nepřátelé i stoupenci Jahji Sinwára se shodují v jednom: je nejen radikál, ale i vůdce. Shodně proto doufají, že zvolí rozumnější alternativu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744