Hnutí "MeToo" inspirovalo i katolické řeholnice a rabína. Také je zneužívali ti, co je měli v moci | info.cz

Články odjinud

Hnutí "MeToo" inspirovalo i katolické řeholnice a rabína. Také je zneužívali ti, co je měli v moci

Hnutí MeToo se z nejvyšších pater hollywoodského pantheonu rozšířilo do nejrůznějších zákoutí globální společnosti. Po katolických řádových sestrách, které popisují zneužívání ze strany mužů církve, se teď s vyprávěním o nevítané pozornosti autorit přihlásili i ortodoxní židé. Rabín chasidské komunity v americkém Utahu Avrohom Zippel prolomil ve vlastním společenství odvěké ticho, když loni obvinil vlastní chůvu ze sexuálních zločinů, kterých se na něm prý dopustila.

Píše se rok 1999. Tehdejší čtyřicátnice Alavina Florreichová má už téměř rok na starost šest dětí rodiny rabína Bennyho Zippela. Nejstaršímu Avremimu je osm let. Žena, která je pro chlapce a budoucího duchovního samozřejmou autoritou, ho začíná sexuálně zneužívat. Třeba v koupelně, kam ho odváděla, aby jí nerušili chlapcovi rodiče. Tento traumatizující kontakt prý trval celých deset roků, až do Avremiho osmnáctin.

Loni se dospělý muž a již také rabín náboženského hnutí Chabad Lubavič rozhodl svoji vychovatelku zažalovat. Doma, v americkém státě Utah, u soudu ve městě Salt Lake City. Chasidská komunita nejen ve Spojených státech, ale i Izraeli mu teď naslouchá velmi pozorně. Neboť jak připomíná utažský list Deseret News, Avrohom Zippel „je patrně historicky první ortodoxní rabín, který zveřejnil svůj příběh sexuálního zneužívání v rámci kampaně MeToo.“

Ženatého otce dvou malých synů totiž k jeho vystoupení inspiroval příběh špičkových amerických gymnastek, které léta obtěžoval jejich sportovní lékař. V Zippelově případě hrála roli navíc i tradiční výchova: mladým chasidům se nedostává sexuální osvěty a očekává se, že partnersky žít začnou až po svatbě. „Netušil jsem, co by se stalo, kdybych o praktikách mé chůvy promluvil. Vyhodili by mě rodiče z domova? Putoval bych do vězení? Sešel by se náboženský soud a nařídil by mě ukamenovat? Měl jsem za to, že já jsem ten zlý, ten špatný. Připadal jsem si tehdy jako ztělesněné zlo,“ svěřil se zmíněnému americkému deníku Avremi Zippel.

Rabínův krok i proto oceňují také další potomci z ortodoxních, před světem uzavřených židovských rodin, kteří se rozhodli své traumatické zážitky zveřejnit. Nicméně, podle jednoho z aktivistů měl americký rabín Zippel alespoň v jedné věci přece jen snazší rozhodování: jím obviněná chůva Alavina Florreichová není židovka. „Nemusel se zabývat tou zásadou židovského náboženského práva, která znesnadňuje vydání souvěrce světským soudům,“ řekl listu The Times of Israel Manny Waks z neziskové organizace Kol v´Oz. Ta sice sídlí v Izraeli, ale zabývá se zneužíváním dětí ve všech židovských komunitách planety.

Jinými slovy: podle Mannyho Wakse se mnoho zneužívaných ortodoxních židů (a židovek) nikdy neodhodlá vyjevit svá traumata právě s ohledem na vyžadovanou solidaritu uvnitř komunity.

„I my“, přidaly se příslušnice katolických řádů

Problémy se sexuálními predátory se zjevně nevyhýbají ani jiným náboženským společenstvím. Minulý týden se ke kampani vlastně přidal ženský časopis „Women Church World“, který je přílohou vatikánského listu L´Osservatore Romano. Podle něj je na vině kultura takřka neomezené moci, kterou má kněžstvo nad řeholnicemi. A výsledek? Podle oficiálního církevního deníku byly některé řádové sestry dokonce přinuceny k potratu kněžskými otci počatých dětí. Umělé přerušení těhotenství přitom církev odmítá.

„Není to tak, že by (sestry) zneužívali všichni (muži církve). Ale máme i kněží a biskupy, kteří se takovým chováním provinili,“ citovala papeže Františka agentura AP. S tím, že problém stále trvá. Podle nynější hlavy církve musel jeho předchůdce Benedikt dokonce celou jednu církevní kongregaci rozpustit, protože si v ní kněží sexuálně zotročili řádové sestry.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud