Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hodiny před startem brexitu: Europarlament prý hrozí vetem kvůli právům cizinců

Hodiny před startem brexitu: Europarlament prý hrozí vetem kvůli právům cizinců

Evropský parlament podle deníku The Guardian vetuje jakoukoli dohodu s Velkou Británií o jejím odchodu z EU, která by nezajišťovala práva na život cizinců v ostrovním království. Poslanci konkrétně požadují, aby migranti, kteří už v Británii žijí, měli garantované stejné podmínky i v dalších dvou letech. Reagují na starší prohlášení Londýna, který chtěl volný pohyb osob omezit ihned po spuštění brexitu. Ten začne zítra odpoledne.

Premiérka Theresa Mayová se připravuje na historický krok a na poslední chvíli si telefonuje s evropskými státníky a vysokými úředníky. Zítra po poledni oficiálně aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy a Velkou Británii nasměruje na dvouletou cestu z Evropské unie. Podél ní ale leží řada neznámých.

Jak uvedl Guardian, unijní vyjednavač pro brexit a europoslanci jsou znepokojení kvůli nejistým právům cizinců žijících v Británii. Londýn před časem naznačoval, že je rychle omezí (možná už zítra). Evropský parlament teď ale chce garance, že se po dva roky nezmění. Jinak prý podle serveru bude dohodu o brexitu vetovat. Otázka je přitom výsostně důležitá i pro Čechy žijící v Británii.

Vrchní vyjednavač a vlivní europoslanci téma řešili na pondělní schůzce. Z té údajně vzešel pětistránkový dokument vymezující, co je ještě pro Evropský parlament přijatelné. Hlasovat se o něm má příští středu. Cílem materiálu je vyloučit jakékoli „rozdrobení“ práv občanů z dalších zemí EU, kteří by do ostrovního království přicestovali v příštích dvou letech, kdy má odchod země z EU probíhat. Jak uvádí Guardian jeden z kritických názorů: „Není možné, aby někdo, kdo podepíše dohodu o práci v úterý, měl větší jistoty než ten, kdo ji podepíše ve čtvrtek.“

Premiérka Mayová v minulosti opakovala, že jednou z priorit během přechodné doby pro ni budou práva Britů v zahraničí stejně jako práva cizinců v její zemi. Konkrétní garance ale v minulosti nezazněly.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744