Horká linka mezi Jeruzalémem a Rijádem. Potají udržujeme kontakty, podřekl se izraelský ministr | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horká linka mezi Jeruzalémem a Rijádem. Potají udržujeme kontakty, podřekl se izraelský ministr

Horká linka mezi Jeruzalémem a Rijádem. Potají udržujeme kontakty, podřekl se izraelský ministr

Izrael a Saúdská Arábie udržují kvůli možné íránské hrozbě skryté kontakty. Dnes to v rozhovoru s armádním rozhlasem prohlásil izraelský ministr energetiky Juval Steinic. Agentura Reuters poznamenala, že je to poprvé, co člen izraelské vlády existenci takových vazeb potvrdil. Oficiálně mezi Rijádem a Tel Avivem diplomatické vztahy neexistují.

Na dotaz moderátora, proč Izrael své vztahy s Rijádem skrývá, Steinic odpověděl, že v podobných případech je důvodem přání partnerské země.

„Máme vztahy, které jsou většinou skryté, s mnoha muslimskými a arabskými zeměmi. Obvykle nejsme tou stranou, která se ostýchá,“ řekl ministr. „Je to protistrana, která má zájem udržovat kontakty v tichosti. U nás obvykle problém není, ale respektujeme přání druhé strany, pokud se vztahy vyvíjejí, ať je to Saúdská Arábie nebo jiná arabská či muslimská země,“ vysvětlil. Dodal, že takových kontaktů má Izrael mnohem více, ale drží je v tajnosti.

O sbližování Izraele a Saúdské Arábie média v posledních dnech spekulují. Signálem diplomatických změn je mimo jiné i bezprecedentní rozhovor, který saúdskoarabským novinám tento týden poskytl náčelník generálního štábu izraelské armády Gadi Eisenkot. V něm mimo jiné prohlásil, že obě země musí spolupracovat, aby mohly čelit íránskému vlivu v regionu. Eisenkot rovněž řekl, že Izrael by měl kvůli Teheránu sdílet zpravodajské informace s umírněnými arabskými státy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.