Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Horší krizi jsem neviděl. Je otázkou času, než Kim zaútočí.“ Temné proroctví velitele americké flotily

„Horší krizi jsem neviděl. Je otázkou času, než Kim zaútočí.“ Temné proroctví velitele americké flotily

Velitel americké tichomořské flotily Harry Harris považuje nynější situaci na Korejském poloostrově za nejhorší bezpečnostní krizi ve své kariéře. Před členy senátního výboru pro armádu podle televize Fox News varoval, že je jen otázkou času, než severokorejský vůdce Kim Čong-un bude schopen odpálit střelu s jadernou hlavicí na Spojené státy.

„Krize na Korejském poloostrově je reálná, je nejhorší, jakou jsem kdy zažil,“ řekl Harris. „Mezi výzvědnými službami panují pochybnosti, zda Kim Čong-un již má či nemá kapacitu (k útoku), nebo ji brzy bude mít. Já musím předpokládat, že ji má,“ dodal.

Již ve středu Harris zákonodárcům řekl, že je na čase zvážit možnost rozmístění dodatečných systémů protiraketové obrany na Havaji. 

Donald Trump pro změnu v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že „existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně." Dodal že ale preferuje diplomacii.

720p 480p 360p 240p
Propagandistické video KLDR

Američané aktuálně rozmísťují v Jižní Koreji protiraketrový systém THAAD, což s nelibostí nese i Čína. Její hackeři už údajně kolem systému čile krouží. Donald Trump prohlásil, že bude po Soulu požadovat miliardu dolarů na pokrytí nákladů na instalaci štítu. 

Trump rovněž ocenil přístup čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k řešení severokorejské otázky. „Věřím tomu, že se velmi snaží. Vím, že si přeje, aby byl schopen nějak to vyřešit. Zřejmě to ale není možné,“ řekl.

Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce. 

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Mezinárodní společenství má obavy ze severokorejského raketového a jaderného programu a snaží se Pchjongjang přinutit, aby se vývoje jaderného arzenálu vzdal. Nelibost se situací v zemi vyjádřily i Čína a Rusko, které patří k tradičním spojencům KLDR.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link