Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hráze v Houstonu nezvládají zadržovat vodu a přetékají. Město může smést několikametrová vlna

Hráze v Houstonu nezvládají zadržovat vodu a přetékají. Město může smést několikametrová vlna

Texaský Houston čelí bezprecedentnímu ohrožení. Nadále se potýká s následky bouře Harvey a katastrofálními záplavami. Pozornost se teď upíná k tamním rezervoárům a přehradám, které nezvládají přívaly vody zadržovat a začínají přetékat. Upozornila na to BBC.

Jedna přehrada už dosáhla maximální naplněnosti, druhá se k tomuto stavu blíží. Pokud by došlo k vylití vody, zaplavila by voda celé čtvrti města. Připravují se další evakuace.

Přehrady Addcks a Barker západně od centra města fungují jako rezervoáry chránící mnohamilionovou metropoli dlouhé desítky let. Debata o jejich kondici se vede dlouhodobě, přičemž jeden tábor tvrdí, že vodní díla nejsou v dostačujícím stavu. Druhá strana jejich funkčnost hájí. 

„Déle než 60 let přehrady brání povodňovým škodám za bezmála pět miliard dolarů tím, že brání vodě, aby nekontrolovatelně tekla do Buffalo Bayou (hlavní tok do Houstonu). Nicméně vodní díla, která kdysi stála v prázdnotě venkova, jsou na svých limitech, z velké části kvůli populaci a zástavbě, která se teď nalézá v jejich okolí,“ stojí v pět let starém článku z místního Houston Press.

Ve stejném textu také odborník popisuje, že v případě rozlití přehrad by se na město mohla valit devítimetrová vlna. „Dělal jsem si malou analýzu, a pokud by přehrady selhaly, došlo by na 500letou vodu,“ uvedl tehdy Lawrence Dunbar.

Záplavy se kromě Texasu začínají pozvolna rozšiřovat i do sousední Louisiany. Potvrzeno je zatím devět obětí. Desetitisíce lidí musely opustit své domovy.

Dosud spadlo na některých místech rekordních 75 centimetrů vody, což je hodnota, která by podle meteorologů mohla nakonec být i dvojnásobná.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744