Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí Británii politický pat? Mayová ztrácí volební náskok, ukázal průzkum

Hrozí Británii politický pat? Mayová ztrácí volební náskok, ukázal průzkum

Konzervativci britské premiérky Theresy Mayové mohou v nadcházejících předčasných volbách ztratit v Dolní sněmovně většinu, což by v kritické době, kdy země začíná s Evropskou unií jednat o odchodu z bloku, znamenalo politický pat. Vyplývá to z předvolební analýzy společnosti YouGov, která se v průzkumu zaměřila na jednotlivé volební obvody. Běžné všeobecné průzkumy voličských preferencí ukazují, že Mayová neustále ztrácí náskok před opozičními labouristy. Aktuální výsledky výzkumného ústavu ICM Mayové připsala nad labouristy náskok 12 procentních bodů, průzkum institutu Kantar ale jen deset a společnosti YouGov dokonce pouhé tři procentní body.

Statistika ICM ukazuje na rychlý úbytek příznivců Konzervativní strany. Před týdnem byl oproti aktuálnímu výsledku náskok Mayové o dva procentní body vyšší a o týden dříve činil dokonce 20 procentních bodů. V nově zveřejněném průzkumu, který vznikl v rozmezí 26. a 29. května, by hlas Mayové dalo 45 procent oslovených, labouristovi Jeremymu Corbynovi pak 33 procent respondentů.

Průzkum agentury Kantar přisoudil konzervativcům 43 procent a labouristům 33 procent. Rozdíl tedy podle něj činí deset procentních bodů. Agentura SurveyMonkey zveřejnila průzkum, podle nějž je rozdíl mezi stranami šestiprocentní a podle ankety společnosti YouGov se náskok vládní strany snížil dokonce jen na tři procenta. Levicová opozice by podle ní získala 38 procent hlasů a premiérčina strana 41 procent.

Šestice průzkumů veřejného mínění, která byla od 22. května provedena, ukazuje na snižující se náskok Mayové. Ze sondáží je podle agentury Reuters možné vyvozovat, že nynější premiérka zřejmě nevyhraje tak drtivě, jak se ještě před měsícem zdálo.

Společnost YouGov nyní dokonce sestavila odhad, podle kterého by Mayová parlamentní většinu získat vůbec nemusela. Zmíněný model, který dnes zveřejnil na svém webu list The Times, konzervativcům přisoudil 310 mandátů. To by znamenalo, že konzervativcům by k většině v 650členné sněmovně chybělo 16 křesel.

Ve své analýze společnost YouGov vychází z 50.000 rozhovorů, které provedla v průběhu jednoho týdne. Jednotlivé mandáty pak přepočítala přímo na volební obvody. Výsledkem je odhad, podle kterého by konzervativci oproti současnému stavu ztratili 21 křesel, labouristé by celkem získali 257 mandátů a menší strany včetně Skotské národní strany pak 83 křesel.

Analytici nyní s dalším hodnocením čekají na průzkumy, ve kterých bude zohledněna také pondělní televizní debata Mayové a Corbyna. V ní si labouristický předák vedl podle magazínu Newsweek lépe než premiérka.

Předčasné volby, které se budou konat 8. června, si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o odchodu země z Evropské unie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1