Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí další masivní kybernetické útoky, možná i v Česku. 5 tipů, jak se jim bránit

Hrozí další masivní kybernetické útoky, možná i v Česku. 5 tipů, jak se jim bránit

Páteční masivní útok, který zasáhl nejméně 150 zemí světa, byl podle Microsoftu jen varování a v pondělí, kdy se lidé po víkendu vracejí do práce, se dají čekat další. Útok podle Europolu zasáhl na desítky tisíc počítačů společností, jako je automobilka Nissan, německý železniční přepravce Deutsche Bahn, Ruská centrální banka nebo nemocnice ve Velké Británii, pozor si však musí dávat každý. Nejzranitelnější jsou podle odborníků majitelé počítačů se staršími verzemi systému Windows, kteří je v poslední době neaktualizovali. Podívejte se, jak zůstat před nebezpečným „vyděračským“ virem v bezpečí.

Počítačový virus WannaCry využívá zranitelnosti systému Microsoft Windows, v suchu jsou naopak počítače společnosti Apple, které páteční útoky nepostihly. Podle odborníků se hackeři na zařízení od Apple obecně zaměřují v mnohem menší míře, protože počítačů se systémem Windows je mnohem víc, a dopad hackerského útoku je proto rozsáhlejší.

Společnost Microsoft uvedla, že už v březnu vydala bezpečnostní záplatu, která má tomuto nebezpečí bránit. Mnozí uživatelé si ji ale nenainstalovali, protože aktualizace systému může poškodit starší softwarové programy.  

S desítkami tisíc napadených počítačů je páteční útok největším kybernetickým útokem v historii. Virus WannaCry napadl počítače pomocí vyděračského softwaru, takzvaného ransomwaru, který zabraňuje přístupu k souborům v infikovaném počítači. Klíč k odemčení počítače zná jen autor viru, který po obětech pátečního útoku požaduje 300 dolarů (asi 7300 korun). Pokud člověk nezaplatí, hrozí, že přijde o uložená data.

Dalšímu šíření viru v pátek zabránil IT odborník Marcus Hutchins, který aktivoval takzvaný „kill switch“. Novodobému hrdinovi, který zabránil mnohem větším škodám, je pouhých 22 let a v současnosti pracuje pro britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost. Po zveřejnění jeho identity na internetu má ale strach, že se může dostat do hledáčku hackerů. „Pokud budou vědět, kde bydlím, mohou skutečně udělat cokoliv,“ svěřil se deníku Daily Mail.

Před dalšími kybernetickými útoky v neděli varoval prezident společnosti Microsoft Brad Smith a přidává se k němu i Hutchins. „V pondělí zde bude velké riziko, že dojde k dalšímu útoku, takže se budu snažit všechny informovat,“ říká s tím, že se takovému útoku předejít nedá. Jak se mu tedy bránit?

  • Majitelé počítačů se systémem Windows by měli okamžitě nainstalovat aktualizace softwaru. 
  • Zapněte také automatické aktualizace, pokud je máte k dispozici.
  • Společnost Microsoft doporučuje spustit i bezplatný antivirový software pro systém Windows.

  • Pokud to zatím běžně neděláte, začněte ukládat kopie všech souborů a zálohujte svá data. Pokud bude váš počítač infikován, nemusíte se bát, že o fotografie nebo dokumenty přijdete.
  • Buďte v pohotovosti. Neklikejte na podezřelé odkazy a nestahujte soubory od lidí, které osobně neznáte.
 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1