Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí obchodní válka? Americká daňová reforma může znevýhodnit dovoz do USA, EU plánuje odvetu

Hrozí obchodní válka? Americká daňová reforma může znevýhodnit dovoz do USA, EU plánuje odvetu

Republikáni amerického kongresu chystají rozsáhlou reformu daňového systému. Na první pohled by se mohlo zdát, že se změna daní ve Spojených státech evropských států potažmo České republiky nijak netýká, opak je ale pravdou. Taková reforma by totiž vedla k znevýhodnění firem dovážejících do USA a americká výroba, která míří za hranice, by si naopak výrazně polepšila. Kritici to označují za čistý protekcionismus, který nemá v mezinárodním obchodě co dělat, a zástupci Evropské unie už proti americkému plánu chystají odvetu.  

„Šéf Kongresu přišel s reformou, která mění způsob zdanění firem. Na jejím základě by se úplně jinak danily příjmy z vývozu a naopak peníze za dovoz by se nedaly zohlednit v rámci nákladů,“ vysvětlil pro INFO.CZ europoslanec a bývalý guvernér České národní banky Luděk Niedermayer. „Výsledek bude ten, že se dovážené zboží tím, že si ty firmy náklady na dovoz nemohou dát do nákladů, zdraží,“ dodává.

Na první pohled komplikované reforma vyvolává silné obavy u amerických obchodních partnerů a odborníci ji podle deníku Financial Times označují za největší obměnu globálního systému danění firem za poslední století. Zároveň varují, že její případné schválení by vyvolalo nejsilnější otřes světových obchodních vztahů od založení Světové obchodní organizace (WTO). Pokud by totiž jeden z nejvlivnějších členů WTO namířil kurz směrem k protekcionismu, byl by celý globální obchodní systém obchodu zpochybněn.

„Jeden z důsledků, které jsou na první pohled z této reformy znatelné, by bylo znevýhodnění dovozu do Ameriky a naopak zvýhodnění vývozu. Čili výsledkem by bylo vytvoření určité protekcionistické politiky,“ říká Niedermayer.

Takový krok by měl silný dopad na obchodní partnery Spojených států, včetně Evropy. „Pokud by v důsledku toho došlo k upřednostnění domácího zboží oproti zboží dováženému, mělo by to na nás samozřejmě vliv,“ říká europoslanec s tím, že by se podmínky vzájemného obchodu s USA výrazně změnily v neprospěch zemí, které chtějí do Ameriky vyvážet. „To znamená, že by na to země nějakým způsobem pravděpodobně reagovaly,“ dodává Niedermayer.

A k tomu už se skutečně schyluje. Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen včera uvedl, že se Spojenými státy nechce vést obchodní válku, protože by to mělo „katastrofální následky“ pro světovou ekonomiku. Dal ale jasně najevo, že by byl ochoten proti takovému kroku Spojených států zakročit.

„Chová-li se někdo v rozporu s našimi zájmy nebo navzdory pravidlům mezinárodního obchodu, pak máme vlastní mechanismy, jak reagovat,“ řekl Katainen. „Máme předpisy platné v EU, které jsou ale také součástí globálních dohod, jako je WTO, a my chceme respektovat základní pravidla globálních směnných relací,“ dodal.

Kvůli obavám z dopadu na vývoz evropských firem do Spojených států už Brusel podle Financial Times staví armádu právníků, kteří by daňové reformě v případě jejího schválení vyhlásili válku. „Podle našich počátečních odhadů s WTO rozhodně kompatibilní nebude,“ říká jeden z ženevských úředníků, kde Světová obchodní organizace sídlí.

Myšlenka zdanit import zahraničního zboží není v současné Trumpově administrativě nic nového. Šéf Bílého domu už v lednu navrhl zavést na mexické zboží 20procentní daň, od které si slibuje zaplacení stavby protiimigrační zdi na hranici s Mexikem. Už tehdy Trumpův mluvčí Sean Spicer uvedl, že by nová daň mohla časem dopadnout také na zbytek světa. Zasáhnout by tak mohla i dovoz českého zboží. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744