Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozivé plány střelce z Vegas: Chystal si výhled na další festivaly. „Musel mít komplice,“ věří policie

Hrozivé plány střelce z Vegas: Chystal si výhled na další festivaly. „Musel mít komplice,“ věří policie

Střelec z Las Vegas Stephen Paddock možná zvažoval i útoky na dva jiné festivaly než byl ten, na němž zabil 58 lidí a přes 500 dalších zranil. Podle úřadů si najal pokoje s výhledem na hudební přehlídky v Las Vegas a Chicagu, které navštěvují desetitisíce lidí, informovala agentura AP. Podle policie rovněž zřejmě plánoval po svém činu uprchnout. Nakonec však před příchodem policie spáchal sebevraždu. Jeho motiv stále zůstává nejasný.

Vyšetřovatelé pokoušející se zmapovat Paddockovy přípravy na nejtragičtější masovou střelbu v dějinách USA podle AP zjistili, že měl zamluvený pokoj s výhledem na známý chicagský festival Lollapalooza. Podle nejmenovaného zdroje blízkého vyšetřování si jej rezervoval pouze na jediný srpnový víkend, kdy se přehlídka, každoročně lákající statisíce lidí, konala. Není však zcela jasné, zda vůbec do Chicaga ze svého několik tisíc kilometrů vzdáleného domova u Las Vegas dorazil.

Podle lasvegaského šerifa Josepha Lombarda si pronajal i další pokoj s výhledem na festival - tentokrát alternativní hudby - Life is Beautiful. Ten se ve městě kasin konal o týden dříve než přehlídka country hudby Route 91 Harvest, na níž z 32. patra hotelu Mandalay Bay nakonec zaútočil.

Lombardo rovněž řekl, že policie má důkazy, že hodlal po činu uprchnout. Vyšetřovatelé se rovněž domnívají, že měl komplice.

„Myslíte si, že to všechno mohl uskutečnit sám?“ zeptal se Lombardo novinářů na tiskové konferenci. Poukázal na více než čtyři desítky zbraní, které Paddock nashromáždil, a na výbušniny nalezené v jeho autě. „Vede to k předpokladu, že v určitém stadiu mu někdo pomáhal,“ dodal.

Podle Lombarda důkazy nasvědčují tomu, že čtyřiašedesátiletý penzionovaný účetní, gambler a milionářský důchodce plánoval svůj hrůzný čin přežít. Podrobnosti ale šerif nesdělil.

Místní list Las Vegas Review Journal s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že Paddock během palby, která trvala přibližně deset minut, mířil i na velké nádrže s palivem pro letadla, které se nacházejí asi 300 metrů od festivalového stadionu. Do jedné z nádrží údajně udělaly kulky dvě díry, avšak žádnou zásadní škodu nezpůsobily.

Motiv krveprolití vyšetřovatelé zatím neznají. AP napsala, že Paddock vedl velmi uzavřený život - neměl téměř žádné blízké přátele, nebyl aktivní na sociálních sítích a neměl ani žádné další výraznější vazby na okolní svět. Nikdo ho patrně dobře neznal a ti, kteří ho znali, netušili, že by mohl být něčeho podobného schopen. Většina jiných masových vrahů po sobě zanechá mnoho vodítek, které policistům umožní rychle zjistit, co je vedlo k násilí.

O Paddockově plánu údajně nevěděla ani jeho partnerka, dvaašedesátiletá Marilou Danleyová, která v době masakru pobývala na Filipínách. Médiím po svém advokátovi vzkázala, že nejevil žádné sklony k násilí a že neměla ponětí, že by shromažďoval takové množství zbraní.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1