Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozivý případ sexuálního otroctví: Pasáci prodávali i tříměsíční holčičku

Hrozivý případ sexuálního otroctví: Pasáci prodávali i tříměsíční holčičku

FBI zachránila během tažení proti sexuálním obchodníkům dvě sestry ve věku pět let a tři měsíce. Kromě nich osvobodili agenti podle amerických úřadů celkem 84 dětí nucených do prostituce. Jejich průměrný věk byl 15 let.

Obchodník, který věznil tříměsíční dívku a její sestru, byl zřejmě rodinným přítelem. Podle FBI uzavřel s agenty nevědomky dohodu, že je prodá za 600 dolarů (asi 13 tisíc korun). FBI uvedla, že zadržela také 21letou ženu, která nabízela sex nejen s nezletilou dívkou, ale také se sebou samotnou. Chtěla zaplatit 200 dolarů (přes čtyři tisíce korun).

Průměrný věk obětí při proběhlé akci byl 15 let. Prodejci je nabízeli před hotely, na odpočívadlech pro nákladní vozidla nebo online. Občas do obchodu byli zapojení rodinní příslušníci nebo přátelé rodin poškozených.

Během akce zatkli policisté asi 120 lidí. Do operace se zapojili také policisté z Filipín nebo Thajska. Jejich práce ale zdaleka není u konce. Podle okresního prokurátora z Denveru George Brauchlera jsou agenti stále ve střehu a připraveni na další úder.

Mnohé další děti totiž na osvobození teprve čekají. „Průměrně zaznamenáme 23 případů za den,“ popisuje Brauchler. FBI nadále spolupracuje s agenturami, které se specializují na ochranu dětí. Všem 84 obětem chce poskytnout pomoc. Zvláště na těch nejmenších ale může traumatický zážitek zanechat doživotní stopy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1