Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Huawei je největším sponzorem cest australských politiků. Vláda má obavy z kontroly podniku čínskou vládou

Huawei je největším sponzorem cest australských politiků. Vláda má obavy z kontroly podniku čínskou vládou

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies je největším firemním sponzorem zahraničních cest australských politiků. Ukázala to analýza cestovních záznamů, kterou provedl australský ústav ASPI (Australian Strategic Policy Institute).

Zprávu zveřejnil v době, kdy se mezi australskými politiky ozývají hlasy, aby firma Huawei dostala zákaz účastnit se projektu komunikační sítě nové generace 5G. Mají podezření, že podnik je kontrolován čínskou vládou. Kromě toho se právě teď rozmáhají obavy, že Čína má na australskou politiku příliš velký vliv a Austrálie se chystá schválit zákony právě s cílem omezit vliv Číny na domácí záležitosti.

Podle zjištění ASPI společnost Huawei platila od roku 2010 do letoška 12 cest australských politiků na federální úrovni do jejího sídla v Šen-čenu, a to včetně letenek první třídy, stravování a výletů. Mezi politiky, kteří čínského pohostinství využili, je také ministryně zahraničí Julie Bishopová, ministr obchodu Steve Ciobo a bývalý ministr obchodu Andrew Robb.

Podnikový sektor celkem financoval 55 cest federálních politiků, na druhém místě za čínskou firmou je domácí Fortescue Metals Group, která politikům platila pět cest. Největším sponzorem mimo korporátní sektor pak byla rada Australia/Israel & Jewish Affairs Council (AIJAC) se sídlem v Melbourne, uhradila 44 cest.

Huawei, která je největším světovým výrobcem zařízení pro telekomunikační sítě a je světovou trojkou ve sféře chytrých telefonů, popírá, že je pod kontrolou Pekingu. Z důvodu obav o národní bezpečnost byla už prakticky vyloučena z trhu USA, napsala agentura Reuters.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232