Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hurikán Maria si nevybírá. Střecha premiéra ostrova uletěla jako první, místní mluví o apokalypse

Hurikán Maria si nevybírá. Střecha premiéra ostrova uletěla jako první, místní mluví o apokalypse

Hurikán Maria a doprovázející bleskové záplavy si i nadále vybírají svou daň v jinak prosluněném Karibiku. Přírodní živel se v posledních dnech a hodinách prohnal přes ostrovy Dominika a Portoriko, nyní míří k Dominikánské republice. Během svého řádění měří všem stejným metrem, střecha rezidence premiéra ostrova Dominika odletěla jako jedna z prvních. Zásadní dopady má bouře i na život podnikatelů, kterým často zničí jak jejich prodejny, tak i výhled budoucího zisku.

„Tato bouře bude pro byznys pohroma,“ naříká Jean Robert Auguste, vlastník dvou francouzských restaurací v centru města San Juan na ostrově Portoriko. „Tento měsíc jsem nevydělal žádné peníze a nemyslím, že by se to mělo v příštích dnech zlepšit,“ dodává.

Na vině je Maria. Nejsilnější hurikán, který Portoriko zasáhnul za posledních 80 let, a který s sebou přinesl vichr a bleskové záplavy. Ničil, pustošil, zabíjel. V úterý večer zničil elektrickou síť celého ostrova, jejíž obnova bude trvat měsíce, odhadem asi půl roku. „Záleží, jaké škody budou na infrastruktuře. Obávám se, že budou velké,“ řekl starosta ostrova Ricardo Roselló. Než se síť opraví, obyvatelé budou závislí na naftových generátorech.

Podle guvernéra je hurikán Maria nejvíce devastující bouří, která ostrov zasáhla za poslední století, dost možná však i během celé moderní historie.

„Čtyři pětiny domů v naší vesnici bylo zničeno,“ přisazuje si Felix Delgado, starosta vesnice Catano, kde bylo před bouří na pět stovek domů. „Bude trvat měsíce a měsíce a měsíce a měsíce, než se z této katastrofy zotavíme,“ dodal.

Ještě větší zkázu však hurikán přinesl ostrovu Dominika, kde zabil několik lidí a zanechal za sebou totální apokalypsu. „Byla to ta nejhorší katastrofa, které jsme kdy čelili,“ popisuje situaci mluvčí premiéra Charles Jong. Na ostrově podle něj není elektřina, voda, jídlo ani bezpečí. Někteří lidé totiž rabují zničené domy a snaží si přivlastnit cizí majetek. „Celý ostrov je v módu, kdy se jen snaží přežít,“ dodal.

1080p 720p 360p
Hurikán Maria v Portoriku

Útěchu lidem snad nabízí jen to, že přírodní katastrofa si během svého řádění nevybírá a všem měří stejným metrem. „Vítr strhnul střechu téměř každému, s kým jsem hovořil,“ řekl premiér ostrova Roosvelt Skerrit. „Střecha mé vlastní rezidence byla jedna z prvních, která uletěla,“ dodal politik.

Nyní se bouře blíží k severovýchodnímu pobřeží Dominikánské republiky rychlostí asi 19 kilometrů za hodinu. Maria je nyní na druhém stupni hurikánové škály, meteorologové ale očekávají, že během dne opět zesílí. Podstatné však je, že už nyní ji provází vítr o rychlosti až 175 kilometrů za hodinu.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744