Hvězda brazilské televize prezidentem? Proč ne. Tradiční politici se prý nakazili korupcí | info.cz

Články odjinud

Hvězda brazilské televize prezidentem? Proč ne. Tradiční politici se prý nakazili korupcí

Jako první Brazilec zaujal na Twitteru celý milion fanoušků. To bylo před více než sedmi roky: teď ho na různých sociálních sítích sleduje 40 milionů lidí. Má vlastní televizní show, na kterou se dívá v průměru 20 milionu diváků. A má prý politické ambice, proto se o něm spekuluje jako o novém prezidentovi, kterého bude Brazílie volit v říjnu

Milovník adrenalinových sportů, cyklistiky a triatlonu Luciano Huck (46) se narodil do vlivné rodiny v bohatém Sao Paulu. Na sociálních sítích je jako doma a v médiích pracuje na obou stranách – jako producent za kamerou i moderátor před ní. Dabuje, vystupuje v reklamách, ale propaguje třeba i vlastní vzdělávací programy. Hojně cestuje po Brazílii a organizuje setkání s fanoušky, což místním médiím nápadně připomíná předvolební kampaň. On sám ale – tedy prozatím – odmítá, že by kandidovat zamýšlel.

Skandály se mu spíše vyhýbají, i když byl před čtyřmi lety propírán za snahu vydělat na urážkách černých fotbalistů. Vyrobil totiž trika se symboly a logem protirasistické kampaně. Huck se bránil tím, že mu nešlo o zisk, ale opravdu jen o odsouzení nenávisti fanoušků vůči sportovcům jiné pleti. Moderátor byl před časem rovněž osočen, že svůj nový dům staví nelegálně, což prý nakonec vyřešil.

Pokud se Huck nakonec rozhodne kandidovat, nebude bez šance. Brazílie, nebo jistě její část, totiž hledá nové vůdce. „Oslovuje širokou škálu voličů, od žraloků z finančních trhů až po ty Brazilce, kteří už prostě mají tradičních politiků po krk,“ říká o Huckovi vlivný manažer Renato Nobile z Bullmark Financial group.

Poptávka po politicích nenakažených „Petrobrasem“

Skandál kolem největší brazilské energetické společnosti Petrobras totiž kosí nejen byznysmeny, ale i zasloužilé politiky. V největší korupční kauze brazilských dějin už bylo obviněno několik set osob. A zhruba stovka lidí si vyslechla rozsudek. Včetně populárního prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy (72), zvaného jen „Lula“.

Někdejší odborový předák, který největší latinskoamerické zemi vládl mezi roky 2003 až 2011, byl loni nepravomocně odsouzen na 9 a půl roku do vězení za korupci a praní špinavých peněz. Vinu odmítl a zřejmě se zúčastní i letošních prezidentských voleb, ve kterých navíc má šanci – podle průzkumu organizace Datafolha má podporu až 30 procent voličů.

Mimochodem, předloni v květnu byla z prezidentského úřadu sesazena Dilma Roussefová (70), Lulova spojenkyně a následovnice. Důvod? Špatné hospodaření se státními prostředky v souvislosti s kauzou energetického molochu. I Dilma tedy politicky zahynula na nemoc jménem Petrobras. Viceprezident Michel Temer (77), který ji nahradil, je už také obviněn, že souhlasil s uplacením svědka – jak jinak – v kauze Petrobras.

Časopis Forbes zveřejnil pětici jmen, ze které si – alespoň podle něj – budou letos Brazilci vybírat nového prezidenta. Luciano Huck mezi nimi není. Zřejmě proto, že úmysl kandidovat popírá. Tentýž magazín ale zveřejnil průzkum, ve kterém brazilští respondenti hodnotili 27 osobností co do potřebných vlastností pro prezidenta. A mediálně zdatný rodák ze Sao Paula z nich vyšel nejlépe, i když dosud nemá žádnou přímou politickou zkušenost.

Brazilci patrně hledají čerstvé politiky, kteří nepřekročili sedmdesátku a hlavně se vyhnuli korupční epidemii spojené s nadnárodním gigantem, který svým chováním i přístupem k politické reprezentaci připomíná v kraji dobře známou společnost ČEZ.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud