Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Idiot s myšlením páťáka? Totální kraviny, tvrdí Bílý dům o nové knize, která odhaluje zákulisí Trumpovy vlády

Idiot s myšlením páťáka? Totální kraviny, tvrdí Bílý dům o nové knize, která odhaluje zákulisí Trumpovy vlády

Bílý dům a zástupci administrativy prezidenta Donalda Trumpa v sérii prohlášení ostře vystoupili proti citacím z nové knihy novináře Boba Woodwarda, které v úterý publikovala americká média. Kniha založená na rozhovorech s vysoce postavenými členy Trumpova týmu a dalšími osobami, jejichž totožnost není odhalena, popisuje současné dění mimo jiné jako „nervové zhroucení“ exekutivy Spojených států. Trump na twitteru obvinil autora, že si vymyslel citáty šéfa kabinetu Johna Kellyho nebo ministra obrany Jima Mattise.

Woodward dokumentoval dění v Bílém domě i za předchozích prezidentů počínaje Richardem Nixonem a interní dramata nejvyššího úřadu USA již několikrát proměnil v bestsellery, napsal deník The New York Times. Jeho nejnovější dílo Fear: Trump in the White House (Strach: Trump v Bílém domě) po úterní intenzivní pozornosti médií vylétlo na první příčku v sekci nových publikací internetového knihkupectví Amazon.

Deník The Washington Post, pro který Woodward po desetiletí pracuje, zároveň zveřejnil přepis telefonického rozhovoru mezi Trumpem a autorem. Novinář v něm vyjadřuje politování, že se mu s prezidentem před dokončením knihy nepodařilo domluvit rozhovor, ačkoli oslovil „asi šest lidí“ v Bílém domě. Trump říká, že se k němu žádost o interview nedostala. „Víte, že jsem k vám velmi otevřený. Myslím, že jste byl vždy férový. Uvidíme, co se stane,“ řekl americký prezident.

Po zveřejnění výbušných pasáží však Trump na twitteru naznačil, že Woodward je placený demokraty a publikaci načasoval tak, aby poškodila republikány před volbami do Kongresu. „Jejich citáty (Kellyho a Mattise) jsou vymyšlené podvody a bouda na veřejnost,“ napsal. „Je to jenom další špatná kniha,“ řekl šéf Bílého domu konzervativnímu webu The Daily Caller.

Trump ve svém tweetu odkazoval například na pasáž, podle které ministr Mattis řekl spolupracovníkům, že prezident se chová jako „páťák nebo šesťák“. Woodwardova kniha také uvádí, že Trump při jedné schůzce požádal Mattise, aby zorganizoval atentát na syrského prezidenta Bašára Asada, ministr ale jeho žádost ignoroval. Personální šéf Bílého domu Kelly má údajně Trumpa za idiota a své současné angažmá nazval „nejhorší prací, jakou kdy dělal“.

Mattis v prohlášení Woodwardovu knihu kritizoval jako exemplář „jedinečného washingtonského druhu literatury“. Negativní výroky na adresu Trumpa prý nezazněly od něj, ani od kohokoli jiného v jeho přítomnosti. Kelly podle agentury Reuters označil obsah knihy za „totální kraviny“.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová řekla, že dílo „není nic víc, než vykonstruované příběhy, mnohé od bývalých zhrzených zaměstnanců“, kteří se snaží vrhnout na prezidenta špatné světlo. Pasáž o atentátu na Asada pak zpochybnila také americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová; o něčem takovém prý hlavu státu nikdy mluvit neslyšela.

Veterán americké žurnalistiky Woodward (75) si získal takřka celosvětové renomé, když se svým kolegou Carlem Bernsteinem stál u rozkrytí aféry Watergate vedoucí k pádu prezidenta Richarda Nixona v roce 1974. V minulosti dvakrát získal Pulitzerovu cenu. Kniha o Trumpovi mu vyjde 11. září.

„Beru to velmi vážně,“ řekl novinář Trumpovi, když mu v telefonátu popisoval tvorbu nového díla. „Dělal jsem knihy o osmi prezidentech počínaje Nixonem až po Obamu. A upřímně řečeno jsem se naučil něco málo o reportážní práci, pane prezidente,“ dodal.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1