Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ignoroval jsem křik a pomáhal těm, co byli zticha.“ Mrazivé svědectví zdravotníka

„Ignoroval jsem křik a pomáhal těm, co byli zticha.“ Mrazivé svědectví zdravotníka

„Slyšel jsem křik ze všech stran,“ vzpomíná na svůj příjezd do manchesterské arény těsně po pondělním teroristickém útoku zdravotník Paddy Ennis. Hala byla plná mrtvých a umírajících. Žádný trénink ho nemohl dostatečně připravit na scénu, kterou viděl. Zachoval ale chladnou hlavu a řídil se výcvikem. Nerozeběhl se k lidem, kteří nejvíce volali o pomoc. Znamenalo to totiž, že jejich stav není natolik vážný. Mohou dýchat. Zaměřit se naopak musel na ty kdo už byli zticha.

„Bylo to horší, než si kdokoliv z nás uměl představit,“ vzpomínal Ennis pro Daily Mail na pohled, který se mu naskytl na místě, kde se odpálil sebevražedný útočník. On a jeho dva kolegové byli jediní zdravotníci, kteří byli v prvních chvílích přímo na místo vpuštěni. Panovaly obavy, že útočníci využijí chaos k dalšímu útoku a exploduje druhá výbušnina.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Hrdinové a oběti útoku v Manchesteru

První lidé volali záchrannou službu krátce po půl jedenácté večer. „Už tak to byl pro nás náročný večer. A pak se najednou obrazovka rozsvítila upozorněními, která říkala všechna to samé: manchesterská aréna,“ popisuje zdravotník. Ennis se vydal rychle do místa vzdáleného jen necelou míli od stanice. „Celou cestu jsem se snažil psychicky připravit na to, co mě čeká. Jak jsem se blížil k aréně, viděl jsem obrovský dav lidí, kteří vypadali celkem klidně,“ vzpomíná. Doufal tedy, že situace nebude tak vážná. Cestou pak začal potkávat i panikařící a zdrcené lidi. Viděl jejich zranění na rukou a nohou, které způsobily šrapnely a úlomky skla. „Ošetření bylo velmi rychlé: zkontrolovat, jestli jsou při vědomí, dýchají a mají správný srdeční puls,“ říká zdravotník. Zraněné ujistil, že se jim budou věnovat jeho kolegové a vydal se dál do nitra arény.

S každým dalším krokem potkával vážnější a vážnější případy. A vyděšenější lidi. „Vyšel jsem nahoru po schodech. Stále jsem byl jediným zdravotníkem na místě, ale věděl jsem, že moji kolegové brzy dorazí. Ani v tuto chvíli jsem stále neměl ponětí, co se stalo. Hned před foyer byli lidé s velmi těžkými zraněními, která odpovídala výbuchu bomby,“ říká Ennis. S obdivem dnes vzpomíná na lidi, kteří se dobrovolně rozeběhli na místo činu a zraněným pomáhali.

O chvíli později vstoupil zdravotník poblíž epicentra výbuchu a naskytl se mu děsivý pohled. „Jsem zkušený zdravotník a na takovéto druhy situací jsme trénováni, ale na to, co jsem tam viděl, mě nic nemohlo připravit,“ říká. Scéna zmaru ho úplně zaskočila. Pak si uvědomil, že na něj volají lidé, kteří potřebují pomoc. „Byli tam lidé křičící bolestí a strachem. Ale ty musíte ignorovat, protože pokud křičí, tak to znamená, že jejich dýchací cesty jsou volné a mohou dýchat,“ vysvětluje zdravotník. Prioritou byli lidé, kteří byli potichu. Části z nich už ale pomoct nedokázal.

Za normálních okolností by takovému množství lidí pomáhalo mnoho zdravotníků. Podle Ennise leželo na místě možná třicet nebo čtyřicet zraněných. Kvůli hrozbě dalšího výbuchu ale přímo do epicentra mohl jen on. Později vpustili ještě dva jeho kolegy. Pomáhali ale také policisté, zdravotníci, kteří byli na koncertu po celou dobu, nebo zaměstnanci ochranky.

Hlavním úkolem bylo rozlišit, jakou pomoc zranění potřebují. Až po čase Ennis zjistil, o jakou akci se vůbec jednalo. Uviděl tričko se jménem zpěvačky Ariany Grande. „Mám devítileté dítě, které miluje Arianu Grande. V té chvíli mi došlo, že lidé, kteří se koncertu účastnili, byli velmi mladí,“ říká zdravotník.

Je o pár dní později a Ennis se snaží za pomoci své manželky a tří synů zapomenout na to, co v pondělí prožil. „Posledních pár dní pro mě bylo velmi náročných,“ dodává. „Fakt, že ti lidé byli tak mladí a útok tak nesmyslný. To mě pronásleduje,“ uzavírá temně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1