Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ignoroval jsem křik a pomáhal těm, co byli zticha.“ Mrazivé svědectví zdravotníka

„Ignoroval jsem křik a pomáhal těm, co byli zticha.“ Mrazivé svědectví zdravotníka

„Slyšel jsem křik ze všech stran,“ vzpomíná na svůj příjezd do manchesterské arény těsně po pondělním teroristickém útoku zdravotník Paddy Ennis. Hala byla plná mrtvých a umírajících. Žádný trénink ho nemohl dostatečně připravit na scénu, kterou viděl. Zachoval ale chladnou hlavu a řídil se výcvikem. Nerozeběhl se k lidem, kteří nejvíce volali o pomoc. Znamenalo to totiž, že jejich stav není natolik vážný. Mohou dýchat. Zaměřit se naopak musel na ty kdo už byli zticha.

„Bylo to horší, než si kdokoliv z nás uměl představit,“ vzpomínal Ennis pro Daily Mail na pohled, který se mu naskytl na místě, kde se odpálil sebevražedný útočník. On a jeho dva kolegové byli jediní zdravotníci, kteří byli v prvních chvílích přímo na místo vpuštěni. Panovaly obavy, že útočníci využijí chaos k dalšímu útoku a exploduje druhá výbušnina.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Hrdinové a oběti útoku v Manchesteru

První lidé volali záchrannou službu krátce po půl jedenácté večer. „Už tak to byl pro nás náročný večer. A pak se najednou obrazovka rozsvítila upozorněními, která říkala všechna to samé: manchesterská aréna,“ popisuje zdravotník. Ennis se vydal rychle do místa vzdáleného jen necelou míli od stanice. „Celou cestu jsem se snažil psychicky připravit na to, co mě čeká. Jak jsem se blížil k aréně, viděl jsem obrovský dav lidí, kteří vypadali celkem klidně,“ vzpomíná. Doufal tedy, že situace nebude tak vážná. Cestou pak začal potkávat i panikařící a zdrcené lidi. Viděl jejich zranění na rukou a nohou, které způsobily šrapnely a úlomky skla. „Ošetření bylo velmi rychlé: zkontrolovat, jestli jsou při vědomí, dýchají a mají správný srdeční puls,“ říká zdravotník. Zraněné ujistil, že se jim budou věnovat jeho kolegové a vydal se dál do nitra arény.

S každým dalším krokem potkával vážnější a vážnější případy. A vyděšenější lidi. „Vyšel jsem nahoru po schodech. Stále jsem byl jediným zdravotníkem na místě, ale věděl jsem, že moji kolegové brzy dorazí. Ani v tuto chvíli jsem stále neměl ponětí, co se stalo. Hned před foyer byli lidé s velmi těžkými zraněními, která odpovídala výbuchu bomby,“ říká Ennis. S obdivem dnes vzpomíná na lidi, kteří se dobrovolně rozeběhli na místo činu a zraněným pomáhali.

O chvíli později vstoupil zdravotník poblíž epicentra výbuchu a naskytl se mu děsivý pohled. „Jsem zkušený zdravotník a na takovéto druhy situací jsme trénováni, ale na to, co jsem tam viděl, mě nic nemohlo připravit,“ říká. Scéna zmaru ho úplně zaskočila. Pak si uvědomil, že na něj volají lidé, kteří potřebují pomoc. „Byli tam lidé křičící bolestí a strachem. Ale ty musíte ignorovat, protože pokud křičí, tak to znamená, že jejich dýchací cesty jsou volné a mohou dýchat,“ vysvětluje zdravotník. Prioritou byli lidé, kteří byli potichu. Části z nich už ale pomoct nedokázal.

Za normálních okolností by takovému množství lidí pomáhalo mnoho zdravotníků. Podle Ennise leželo na místě možná třicet nebo čtyřicet zraněných. Kvůli hrozbě dalšího výbuchu ale přímo do epicentra mohl jen on. Později vpustili ještě dva jeho kolegy. Pomáhali ale také policisté, zdravotníci, kteří byli na koncertu po celou dobu, nebo zaměstnanci ochranky.

Hlavním úkolem bylo rozlišit, jakou pomoc zranění potřebují. Až po čase Ennis zjistil, o jakou akci se vůbec jednalo. Uviděl tričko se jménem zpěvačky Ariany Grande. „Mám devítileté dítě, které miluje Arianu Grande. V té chvíli mi došlo, že lidé, kteří se koncertu účastnili, byli velmi mladí,“ říká zdravotník.

Je o pár dní později a Ennis se snaží za pomoci své manželky a tří synů zapomenout na to, co v pondělí prožil. „Posledních pár dní pro mě bylo velmi náročných,“ dodává. „Fakt, že ti lidé byli tak mladí a útok tak nesmyslný. To mě pronásleduje,“ uzavírá temně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1