Ikona apartheidu i aktivistů: Jihoafrická republika se rozloučila s Winnie Mandelovou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ikona apartheidu i aktivistů: Jihoafrická republika se rozloučila s Winnie Mandelovou

Ikona apartheidu i aktivistů: Jihoafrická republika se rozloučila s Winnie Mandelovou

Při státním pohřbu v Sowetu, předměstí Johannesburgu, se dnes Jihoafrická republika rozloučila s ikonou svého boje proti apartheidu Winnie Madikizelaovou-Mandelovou. Druhá manželka bývalého prezidenta Nelsona Mandely zemřela 2. dubna ve věku 81 let. Pietní ceremonie na stadionu Orlando se zúčastnily tisíce lidí, promluvil při ní prezident Cyril Ramaphosa i modelka Naomi Campbellová. Na pohřeb přijeli také čelní politici různých afrických sousedních zemí.

Ramaphosa nazval zesnulou „matkou našeho národa“ a „velkou africkou ženou“. Matka národa je mrtvá, neodešla ale navždy, řekl Ramaphosa. Žije dál ve všech těch, kdo všude na světě bojují za svá práva.

„Jsme plni zármutku nad její smrtí, útěchou je nám ale bohatství a hluboký význam jejího života," prohlásil.

Rakev s ostatky Winnie Mandelové zahalenou do národní vlajky přinesli na stadion po červeném koberci vojáci. Sbor zazpíval národní hymnu a oblíbené písně zesnulé.

Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho ale Mandela strávil 27 let ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

Madikizelaová-Mandelová byla i kontroverzní osobností, byla spojována s únosy, mučením a dokonce vraždou. V roce 1991 byla odsouzena k šesti letům vězení za podíl na únosu a vraždě 14letého chlapce, po dovolání ale vyvázla pouze s pokutou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.