Ikona apartheidu i aktivistů: Jihoafrická republika se rozloučila s Winnie Mandelovou | info.cz

Články odjinud

Ikona apartheidu i aktivistů: Jihoafrická republika se rozloučila s Winnie Mandelovou

Při státním pohřbu v Sowetu, předměstí Johannesburgu, se dnes Jihoafrická republika rozloučila s ikonou svého boje proti apartheidu Winnie Madikizelaovou-Mandelovou. Druhá manželka bývalého prezidenta Nelsona Mandely zemřela 2. dubna ve věku 81 let. Pietní ceremonie na stadionu Orlando se zúčastnily tisíce lidí, promluvil při ní prezident Cyril Ramaphosa i modelka Naomi Campbellová. Na pohřeb přijeli také čelní politici různých afrických sousedních zemí.

Ramaphosa nazval zesnulou „matkou našeho národa“ a „velkou africkou ženou“. Matka národa je mrtvá, neodešla ale navždy, řekl Ramaphosa. Žije dál ve všech těch, kdo všude na světě bojují za svá práva.

„Jsme plni zármutku nad její smrtí, útěchou je nám ale bohatství a hluboký význam jejího života," prohlásil.

Rakev s ostatky Winnie Mandelové zahalenou do národní vlajky přinesli na stadion po červeném koberci vojáci. Sbor zazpíval národní hymnu a oblíbené písně zesnulé.

Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho ale Mandela strávil 27 let ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

Madikizelaová-Mandelová byla i kontroverzní osobností, byla spojována s únosy, mučením a dokonce vraždou. V roce 1991 byla odsouzena k šesti letům vězení za podíl na únosu a vraždě 14letého chlapce, po dovolání ale vyvázla pouze s pokutou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud