Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Imigrace kriminalitu nezvyšuje, zjistila studie. Prozkoumala statistiky za 40 let

Imigrace kriminalitu nezvyšuje, zjistila studie. Prozkoumala statistiky za 40 let

Mezi imigrací a vzrůstající kriminalitou není souvislost. Alespoň to tvrdí studie, která sledovala vývoj americké zločinnosti ve vztahu k přistěhovalectví v posledních čtyřech dekádách.

Byl to jeden z mnoha viditelných kroků nového amerického prezidenta. Donald Trump řekl, že jeho administrativa bude zveřejňovat seznamy zločinů, které spáchali přistěhovalci. Chce tak dokázat, že větší míra imigrace vede k rostoucí kriminalitě.

Tým výzkumníků z University at Buffalo v New Yorku však nyní došel k opačnému závěru. Na vzorku 200 měst porovnal data ze sčítání lidu a ta o zločinech mezi lety 1970 a 2010. Zjistil, že mezi těmito dvěma kategoriemi neexistuje spojitost. „Výsledky jsou velice jasné,“ citoval deník Independent doktora Roberta Adelmana.

Výzkum naopak prokázal, že na místech s vyšší mírou přistěhovalců počet některých zločinů dokonce poklesl. „Výsledky ukazují, že imigrace nezvyšuje míru napadení a naopak v případě krádeží nebo vražd ji dokonce snižuje,“ pravil Adelman.

Ten zároveň vysvětluje, že studie netvrdí, že imigranti nepáchají žádné zločiny. Jen chce vysvětlit, že komunity se zkušeností s demografickými změnami ovlivněnými imigrací nemusí mít zároveň problémy se vzrůstající kriminalitou.

„Je důležité zakládat naši politiku na faktech a důkazech, spíše než na tvrzeních, která démonizují určité části naší populace bez toho, aniž by byla jakkoli podložena,“ dodal Adelman.

Nový americký prezident mluvil o návaznosti kriminality na migraci už v kampani. Pátý den po jmenování do funkce podepsal exekutivní příkaz, jímž nařídil zveřejňovat na týdenní bázi data o zločinech, které spáchali přistěhovalci.

Příkaz se nevztahuje pouze na ilegální imigranty. Spojené státy budou zveřejňovat všechny prohřešky, bez ohledu na to, jestli pachatel do USA přicestoval legálně, nebo nelegálně. Organizace Human Rights Watch to označila za znak Trumpovy xenofobie.

Frank Sharry, výkonný ředitel kampaně America´s Voice, která brojí proti přísným pravidlům pro přistěhovalectví zase tvrdí, že Trump chce, aby si Američané mysleli, že každý ilegální imigrant je kriminálník.

„Každý ví, že opak je pravdou. Ale on chce šířit tuhle velkou lež, aby ospravedlnil, co zamýšlí udělat – tedy zkusit vystrnadit miliony imigrantů z naší země,“ prohlásil.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744