Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inaugurace ve stylu KLDR. Trump chtěl slavnostní průvod vyšperkovat těžkou vojenskou technikou

Inaugurační průvod měl být podle představ amerického prezidenta velkolepá paráda demonstrující sílu a moc. Jak ukázaly nově odhalené emaily jednoho z pracovníků Pentagonu, Donald Trump požadoval, aby průvod doprovázela vojenská vozidla včetně tanků a obrněných aut. Pokud by Trumpův plán vyšel, spíš než oslavu jeho zvolení by takový průvod připomínal vojenské přehlídky pořádané například severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Trumpova žádost zvedla Pentagon ze židle. „Taková podpora by byla proti pravidlům,“ píše podle serveru Huffington Post v emailu jeden z pracovníků amerického ministerstva obrany.

Měsíc poté, co Donald Trump v prezidentském klání porazil Hillary Clintonovou, poslal do Pentagonu žádost o zaslání fotografií vojenských vozidel, která by mohl zařadit do inauguračního průvodu. Ukazují to emaily jednoho z pracovníků amerického ministerstva obrany z poloviny prosince, které má k dispozici deník Huffington Post.

Žádost Trumpa se však nesetkala s nadšením. Nejmenovaný zaměstnanec Pentagonu v emailu zaslaném Trumpově inauguračnímu týmu vysvětluje, že by „taková podpora by byla proti pravidlům“ a připomíná náklady spojené s převozem obrněných vozidel.

Spolupráce Pentagonu s inauguračním týmem prezidenta při plánování slavnostních průvodů není nic neobvyklého. Armáda však na prezidentské slavnosti tradičně dodává kapelu a vojáky ve slavnostních uniformách, a ne těžkou vojenskou techniku. Kritici proto Trumpovu žádost napadají s tím, že by inaugurační slavnost s využitím tanků a dalších obrněných vozidel spíš připomínala vojenské přehlídky pořádané v diktátorské Severní Koreji. Kromě toho by tanky mohly poničit silnice hlavního města.

Armáda proto nevěděla, jak na žádost nového amerického prezidenta reagovat. „Velmi se zdráhám vytvářet improvizovaný seznam vojenských vozidel, která bychom mohli použít,“ napsal v emailu pracovník Pentagonu. K jeho velké spokojenosti se Trump nakonec rozhodl formální žádost o poskytnutí vojenských vozidel nepodávat.

Místo těžké vojenské techniky Trump nakonec požádal o navýšení počtu přeletů stíhacích letadel. A Pentagon si oddechl. „Dobré zprávy,“ reagoval pracovník amerického ministerstva obrany na Trumpovo rozhodnutí. Armáda použití letadel schválila, Trump ale stíhačky na inaugurační slavnosti nakonec stejně neviděl. Pentagon totiž 20. ledna všechny přelety nad průvodem zrušil kvůli špatným povětrnostním podmínkám.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744