Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indický „Den hněvu“. Premiér navzdory protestům načrtl digitální revoluci

Indický „Den hněvu“. Premiér navzdory protestům načrtl digitální revoluci

Davy lidí vyhnalo do ulic nedávné zrušení bankovek s vysokou nominální hodnotou. Opozice dnes v zemi vyhlásila „Den hněvu“. Premiér země ale za svými kroky stojí a chce jít ještě dál – nastínil společnost, která bude fungovat zcela bez peněz.

Indický premiér Narendra Modi apeloval na drobné živnostníky, aby nepropásli svoji šanci vstoupit do digitálního světa.

„Můžeme postupně přejít od společnosti s méně penězi ke společnosti bez peněz.“
Narendra Modi, premiér Indie

Jenže ne každý v Indii to vidí stejně. Množství chudých a venkovské oblasti jsou pro ambiciózní plán velkou překážkou. V zemi se podle společnosti Credit Suisse odehraje až 90 procent transakcí v hotovosti, lidé na venkově mnohdy nemají ani vlastní bankovní účet. To nahrává šedé ekonomice a podvodům.

Premiér Modi svým prohlášením navazuje na nedávné rozhodnutí o zákazu dvou indických bankovek s nejvyšší nominální hodnotou - 500 a 1000 rupií (V Kč jde o stokorunové sumy). Tento krok vzbudil nevoli u opozice, která po celé Indii zorganizovala „Den hněvu“. Většina Indů přesto podle BBC tvrdí, že stažení bankovek schvaluje, ačkoli to ve společnosti působí zmatek. 

Podle Modiho je nutné postupně přejít k bezhotovostní společnosti právě proto, aby se ochromil černý trh, zamezilo se daňovým únikům, korupci a financování terorismu. Uznal, že není možné tento krok udělat rychle, proto vyzval mladé lidi, kteří mají blíže k moderním technologiím, aby s nimi naučili pracovat i svoje okolí.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1