Indičtí nacionalisté si vyšlápli na muslimy: bojí se jejich porodnosti i autonomie v Kašmíru | info.cz

Články odjinud

Indičtí nacionalisté si vyšlápli na muslimy: bojí se jejich porodnosti i autonomie v Kašmíru

Zahájili vládnoucí hinduističtí nacionalisté novou ofenzívu proti indickým muslimům, nebo jen pokračují v nastoupeném trendu? Zkraje srpna premiér Nárendra Módí odebral převážně islámskému Kašmíru autonomii, což mezi tamními muslimy vyvolává strach z příchodu hinduistických osídlenců. Nacionalisté také usilují o zavedení nového zákona, který by indickým párům povoloval jen dva potomky – za touto kampaní stojí představa o muslimské snaze přečíslit hinduisty vyšší porodností.

„Předchozí vlády neměly dost odvahy na to, aby takový krok učinily. Heslo 'Jeden národ, jedna ústava' se konečně stalo realitou,“ vyhlásil dnes indický premiér. Symbolicky tak učinil během projevu k (již 73.) výročí nezávislosti. „Nechceme vytvářet nové problémy a ani nechat nevyřešené ty staré – naše vláda už po sedmdesáti dnech fungování zrušila ústavní článek číslo 370. A dvě třetiny členů obou komor parlamentu naše rozhodnutí posvětily,“ cituje premiéra Nárendru Módího z nacionalistické Indické lidově strany (BJP) web časopisu India Today. Ćlánek 370 poskytoval státům Džammú a Kašmír značnou autonomii: kromě vlastní ústavy, vlajky a dlouhé řady pravomocí dával místní vládě možnost rozhodnout o tom, zda si Ind z jiných svazových států bude moci v regionu zakoupit půdu.

Autonomie převážně muslimského Kašmíru je trnem v oku hinduistických nacionalistů už desetiletí. Kromě nepříliš významného souostroví Lakadivy je totiž hornatý Kašmír jediným indickým krajem s převahou muslimského obyvatelstva. Svazový stát navíc sestává ze dvou regionů, po kterých se také jmenuje. A zatímco v Džammú mají hinduisté dvoutřetinovou převahu, v samotném Kašmírském údolí tvoří následovníci proroka Mohameda až 95 procent občanů. Ze současného postupu indické centrální vlády lze zřetelně vyčíst náboženskou motivaci: zatímco v Džammú už odvolala zákaz vycházení i další výjimečná opatření, v muslimské části státu platí nadále. Poté, co 5. srpna prezident zrušil zmíněný článek 370, přibylo k půl milionu indických vojáků umístěných v Kašmíru ještě dalších 38 tisíc ozbrojenců.

 

Silná slova ohledně regionu padala také při oslavách zrození Pákistánu, které muslimští sousedé Indie slaví o den dříve než republika Nárendry Módího. „Zavře snad svět opět oči před masakry a etnickými čistkami muslimů, které tak připomínají události ze Srebrenici?“ napsal na svůj twitter předseda tamní vlády Imran Chán. Naráží tím na masakr více než osmi tisíc muslimských mužů a chlapců, které v roce 1995 v bosenském městě za bezmocného přihlížení jednotek OSN povraždili Srbové. „Musím varovat mezinárodní společenství! Pokud připustí opakování podobné genocidy, musí počítat s reakcí islámského světa,“ dodal ex-kapitán pákistánské kriketové reprezentace. Kašmírští muslimové se obávají, že se Indie pokusí proměnit složení obyvatel tak, že podpoří příchod neislámských Indů do regionu. Mimochodem, podobnou strategii po desetiletí uplatňuje sousední Čína.

Kašmír je středobodem regionálních sporů již od rozdělení někdejší britské kolonie v roce 1947 na muslimský Pákistán (z něj posléze vznikl následnický stát téhož jména a Bangladéš), respektive převážně hinduistickou Indickou republiku. Poslední kašmírský mahárádža Hari Singh, hinduista vládnoucí muslimským poddaným, připojil knížectví k Indii. Následovaly další střety mezi jihoasijskými rivaly, jejich výsledkem je rozdělení Kašmíru mezi Indii a Pákistán (malou část velehor drží i Peking). V regionu operují radikálně islamistické organizace vystupující proti Indii, která se na oplátku čas od času uchyluje k represím civilních obyvatel.

Jarní drtivé volební vítězství obhajujícího premiéra Módího situaci indických muslimů patrně nezklidní. A nejde jen o Kašmír. Extremističtí spolustraníci předsedy vlády vycházejí z představy, tedy spíše konspirační teorie, podle které indičtí muslimové (jako celek) usilují o přečíslení hinduistů prostřednictvím vysoké porodnosti svých žen. Podobné představy ovšem mají mezinárodní přesah a pravidelně jimi argumentuje nejen izraelská, barmská, ale třeba i evropská krajní pravice.„Muslimům je humanismus cizí. Všichni jsou to džihádisté, jen volí různé způsoby boje. S rostoucí populací získají více volebních hlasů,“ uvedl pro panarabskou stanici Al-Džazíra Amit Pandej, zakladatel extremistického facebookového účtu s více než 30 tisíc sledujícími. Jeho názorový souputník Čaudhárí pro tutéž stanici dodává: „Pokud brzy nepřijmeme nový zákon o rodině, ocitne se Indie na hraně občanské války“.

Oč jde? Hinduističtí nacionalisté žádají přijetí zákona, podle kterého by indický pár mohl beztrestně zplodit pouze dva potomky. Pravda, Indie (s 1,34 miliardy občanů) dohání nejlidnatější zemi planety, tedy Čínu (1,39 miliardy). Podle posledního sčítání z roku 2011 se ale takřka 80 procent Indů přihlásilo k hinduismu a jen 14,2 procenta k islámu. Většinoví radikálové argumentují tím, že míra porodnosti je v muslimských rodinách vyšší. Mezi roky 2001 a 2011 se opravdu poměr Mohamedových následovníků v Indii zvýšil o 0,8 procenta, zatímco podíl hinduistů poklesl o 0,7 procenta. Místní experti k tomu dodávají, že důvodem je spíše nižší sociální postavení muslimů obecně, což vláda jejich další ostrakizací rozhodně nevyřeší. Podle znalců navíc teď klesá porosnost muslimských žen rychleji než těch hinduistických.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud