Indie otestovala novou raketu dlouhého doletu. Pákistán s Čínou se mračí a napětí v regionu roste | info.cz

Články odjinud

Indie otestovala novou raketu dlouhého doletu. Pákistán s Čínou se mračí a napětí v regionu roste

Indie na konci tohoto týdne otestovala novou mezikontinentální balistickou raketu (ICBM) Agni 5. Jednalo se již o třetí úspěšný test rakety v řadě a pátý celkově. Očekává se, že raketa prodělá finální testy v průběhu letošního roku, načež bude zařazena do operačního arzenálu armády. Takový krok však dle analytiků jen zhorší napětí mezi rivaly – Pákistánem a Čínou. 

S Čínou vede Indie spor o přesnou podobu své severní hranice, s Pákistánem pak trvají vzájemné spory desítky let kvůli územním nejasnostem na západní hranici. A nezdá se, že by napětí s oběma zeměmi polevovalo. 

Právě proti Číně a její teritoriální asertivitě je vývoj nové rakety podle mnohých analytiků namířen. V současnosti má Indie ve svém arzenálu raketu Agni 3, která dokáže zasáhnout cíl jen asi na tři tisíce kilometrů. To znamená, že nemůže ohrozit ta největší čínská města na severovýchodě země. S Agni 5 se ale situace mění.

„Indie se zaměřila na to, aby se dokázala vyrovnat s růstem a ambicemi Číny. Tento proces začal asi před pěti lety, ale nyní je mnohem intenzivnější a výrazně zaměřenější,“ komentoval vztahy v regionu nezávislý indický bezpečnostní analytik Nitin Gokhale.

„Nemuseli jste přemýšlet velmi těžce, aby vás napadlo, že tento test i jeho načasování bylo míněno jako signál Číně,“ dodal Vipin Narang, profesor politologie na univerzitě MIT.

Přesné parametry rakety Agnes 5 nejsou zcela jasné, během testu z tohoto týdne raketa uletěla asi 4800 kilometrů během 19 minut. Šéf indického raketového programu nicméně dolet rakety odhadnul na 5500 až 5800 kilometrů, podle čínských výzkumníků by raketa mohla mít dolet až 8 tisíc kilometrů. Do kategorie ICBM jsou řazeny rakety, které mají dolet minimálně 5500 kilometrů.

Indie je, stejně jako Pákistán a Čína, jadernou velmocí. V současnosti má k dispozici asi 125 jaderných hlavic, sousední Pákistán jich má o deset více a Čína ve svém arzenálu eviduje asi 270 jaderných hlavic. Největšími atomovými mocnostmi jsou však Rusko a USA, které vlastní po sedmi tisících hlavic.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud