Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indie otestovala novou raketu dlouhého doletu. Pákistán s Čínou se mračí a napětí v regionu roste

Indie otestovala novou raketu dlouhého doletu. Pákistán s Čínou se mračí a napětí v regionu roste

Indie na konci tohoto týdne otestovala novou mezikontinentální balistickou raketu (ICBM) Agni 5. Jednalo se již o třetí úspěšný test rakety v řadě a pátý celkově. Očekává se, že raketa prodělá finální testy v průběhu letošního roku, načež bude zařazena do operačního arzenálu armády. Takový krok však dle analytiků jen zhorší napětí mezi rivaly – Pákistánem a Čínou. 

S Čínou vede Indie spor o přesnou podobu své severní hranice, s Pákistánem pak trvají vzájemné spory desítky let kvůli územním nejasnostem na západní hranici. A nezdá se, že by napětí s oběma zeměmi polevovalo. 

Právě proti Číně a její teritoriální asertivitě je vývoj nové rakety podle mnohých analytiků namířen. V současnosti má Indie ve svém arzenálu raketu Agni 3, která dokáže zasáhnout cíl jen asi na tři tisíce kilometrů. To znamená, že nemůže ohrozit ta největší čínská města na severovýchodě země. S Agni 5 se ale situace mění.

„Indie se zaměřila na to, aby se dokázala vyrovnat s růstem a ambicemi Číny. Tento proces začal asi před pěti lety, ale nyní je mnohem intenzivnější a výrazně zaměřenější,“ komentoval vztahy v regionu nezávislý indický bezpečnostní analytik Nitin Gokhale.

„Nemuseli jste přemýšlet velmi těžce, aby vás napadlo, že tento test i jeho načasování bylo míněno jako signál Číně,“ dodal Vipin Narang, profesor politologie na univerzitě MIT.

Přesné parametry rakety Agnes 5 nejsou zcela jasné, během testu z tohoto týdne raketa uletěla asi 4800 kilometrů během 19 minut. Šéf indického raketového programu nicméně dolet rakety odhadnul na 5500 až 5800 kilometrů, podle čínských výzkumníků by raketa mohla mít dolet až 8 tisíc kilometrů. Do kategorie ICBM jsou řazeny rakety, které mají dolet minimálně 5500 kilometrů.

Indie je, stejně jako Pákistán a Čína, jadernou velmocí. V současnosti má k dispozici asi 125 jaderných hlavic, sousední Pákistán jich má o deset více a Čína ve svém arzenálu eviduje asi 270 jaderných hlavic. Největšími atomovými mocnostmi jsou však Rusko a USA, které vlastní po sedmi tisících hlavic.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744