Články odjinud

Indii ovládají sekty. Mocní guruové těží ze zástupů oddaných „oveček“, odpouští jim i nechutné praktiky

Indii ovládají sekty. Mocní guruové těží ze zástupů oddaných „oveček“, odpouští jim i nechutné praktiky

Indičtí „svatí muži“ využívají nejistoty obyvatel modernizující se velmoci, neznalosti vlastního náboženství, touhy po zázracích a spojení s politiky. Mnozí z nich se dopouštějí násilí a úřady se proti nim bojí zasáhnout.

Údajný svatý muž a zázračný jogín Daati Maharaj, který sám o sobě tvrdí, že je „mnohočetnou osobností“, se tento týden dostal před indický soud. Jedna z jeho žaček ho obvinila ze znásilnění, k němuž mělo dojít před dvěma lety v jeho ášramu, duchovním útočišti. Aby toho nebylo málo, ženu měli poté podle obžaloby znásilnit ještě další dva vysoce postavení členové hnutí. Prý to byla běžná praxe, Maharaj si budoval jakýsi harém a běžně měl sexuální styky se ženami, které na něm byly psychicky závislé.

Maharaj napřed prohlásil, že pětadvacetiletá dívka je jako jeho dcera, že jí odpouští a je mu jedno, že případně skončí ve vězení. Pak ale vše popřel. Mezitím se v indickém tisku objevilo obvinění, že v hotelu poblíž jeho ášramu mizely mladé dívky. Jeden z Maharajových stoupenců, který měl proti svému guruovi svědčit, nahlásil, že byl zastrašován. Policie mu proto raději poskytla ochranu a případ vyšetřuje. Dosud ale příliš nepokročila. Úřady se nejspíš obávají nepokojů, protože Maharaj má v oblasti hlavního města Dillí značný počet příznivců.

O oprávněnosti jejich obav svědčí příklady z nedávné historie. Když byl loni v dubnu odsouzen za znásilnění 16leté dívky jiný indický guru, Ásárama Bapu, jeho stoupenci protestovali a musela zasáhnout policie. Létaly kameny a dav se dokonce pokusil zničit i policejní stanici. 

Mimochodem Bapu tvrdil, že za nic nemůže, že šlo o rituální vyhánění ďábla a argumentoval tím, že prý je impotentní. Soudy ale nepřesvědčil; nepomohlo mu ani to, že měl dobré vztahy s některými politiky včetně členů vládnoucí strany BJP. Stejně jako další loni odsouzený guru, Gurmít Ráma Rahím Sinh, který byl usvědčen z dvojího znásilnění. Vynesení rozsudku obdobně jako v jiných případech provázelo násilí. Sinhovi příznivci se vydali do ulic a výsledkem bylo 30 mrtvých a 250 zraněných.

Podle Bhavdeepy Kangové, autorky knihy „Guruové: Příběhy indických svatých mužů“, si tito náboženští vůdci dokážou vytvořit u svých oveček pocit oddanosti. Jejich stoupenci jim pak nevyčítají, že se chovají jinak, než hlásají, protože by tím popřeli svoji vlastní sebepředstavu. Navíc jsou v těchto sektách celé rodiny. Kangová dokonce popisuje případy, kdy i rodiče či další příbuzní raději věří verzi gurua než oběti násilí. Dokonce i samotným obětem nějakou dobu trvá, než se se svým zážitkem někomu svěří. Nebo je probere nějaký prudký náraz. Například proti Rahímu Sinhovi svědčil jeden z jeho mladých příznivců – toho ke guruovi poslali ve 13 letech rodiče. Když mu ale Sinha oznámil, že má být vykastrován a nebude při tom cítit „žádné nepříjemné věci,“ zalekl se a o dění v guruově soukromí začal vypovídat na policii.

Guruové využívají nejistoty lidí; obav těch, kteří přišli z venkova do měst a které zasáhla modernizace země. Lidí, kteří nejsou schopni žít v atomizující se společnosti, nebo mají obavy o ztrátu svého zaměstnání, uvádí Kangová. Guruové se stanou jejich oporou a naprosto je ovládnou.

Další odborníci pak upozorňují na to, že i když se guruové vydávají za hinduisty, jejich učení nemá s tradičním hinduismem příliš společného. Často se přitom prohlašují za proroky, polobohy či bohy. Navíc kážou chudobu a sami si ostentativně užívají bohatství, protože jim věřící odvádějí část svého majetku. Tento typ guruů se v Indii objevil v šedesátých letech – například vlivný Satja Baba, přítel dvou indických prezidentů, tvrdil, že se mu na zápěstí zázrakem objevují drahé hodinky značky Omega.

Zázrační guruové postupně získali značný vliv v indické politice. I když už často ani nepředstírají, že mají nějaké hluboké duchovní či náboženské znalosti, napsal v listu South China Morning Post známý indický novinář Vir Sanghvi. Podle něj v sobě tito „svatí“ muži spojují to nejhorší z mentality západních sekt a východní hinduistické tradice. Ostatně, první z těchto guruů působících v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století jsou spojeni s prolínáním západní a východní tradice a „vývozem“ východních – tehdy moderních náboženství – na Západ. Naivní Evropané a Američané, kteří zavrhli západní tradici a na východě viděli bezchybnou „moudrost a osvícení“, se také často stali jejich prvními obětmi, jak to ve své známé knize Karma Cola popisuje indická autorka Gita Mehta. Nakonec se jejich obětí stali i „moderní“ Indové.

 

Články odjinud