Indií zmítá vlna rozhořčení a protestů. Osmiletou dívku brutálně znásilnila a zabila skupina mužů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indií zmítá vlna rozhořčení a protestů. Osmiletou dívku brutálně znásilnila a zabila skupina mužů

Indií zmítá vlna rozhořčení a protestů. Osmiletou dívku brutálně znásilnila a zabila skupina mužů

Vlna rozhořčení a protestů zasáhla Indii poté, co se v indické části Kašmíru stala obětí brutálního hromadného znásilnění a vraždy osmiletá dívka. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Aktivisté posléze svolali na víkend hromadné protesty, aby vyvinuli nátlak na potrestání viníků.

Tělo dívky jménem Asifa, jejíž rodina patří k muslimskému kočovnickému kmeni, bylo nalezeno již 17. ledna v lese. Její příběh se ale dostal do povědomí až tento týden v souvislosti s protesty hinduistických pravicových skupin proti zatčení osmi hinduistů, kteří jsou ze spáchání činu obviněni.

Policie dnes uvedla, že v souvislosti se znásilněním a vraždou vyslýchá také jednoho z poslanců vládnoucí hinduistické nacionalistické Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího. Obhájce dotyčného uvedl, že jeho mandant jakoukoli účast při činu popírá.

Premiér Módí, který je pod sílícím tlakem, aby se jeho vláda více angažovala v boji proti sexuálnímu násilí, čin odsoudil. „Zločiny proti ženám jsou hanbou našeho národa. Chci národ ujistit, že zločinci nevyváznou beztrestně. Spravedlnosti bude učiněno zadost,“ řekl Módí.

Případ se stal dalším jablkem sváru v Kašmíru, který je už nábožensky polarizovaný. Mezi muži, které policie zadržela, je i bývalý vládní činitel, čtyři policisté a jeden nezletilý. Všichni jsou příslušníky místní hinduistické komunity, která se s muslimskými kočovníky přela o půdu.

Situace se ještě více vyhrotila, když se dva ministři z BJP zúčastnili shromáždění na podporu zadržených mužů. Na internetových sociálních sítích sílí hněv nejen kvůli brutální vraždě, ale i kvůli podpoře obviněných.

Džammú a Kašmír je jediným státem v převážně hinduistické Indii, kde žije muslimská většina obyvatel. Oblast Kašmíru je rozdělena mezi Indii a sousední Pákistán, ale oba státy si nárokují celé toto území.

Podle informací agentury AP si většina obyvatel indické části Kašmíru přeje konec indické nadvlády a samostatnost nebo spojení s Pákistánem. Zejména mladí dávají v posledních letech otevřeně najevo náklonnost k separatistům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.