Články odjinud

Indonéská sopka Sinabung přišla při erupci o vrchol. Oblak popela dosáhl výšky sedmi kilometrů

Indonéská sopka Sinabung přišla při erupci o vrchol. Oblak popela dosáhl výšky sedmi kilometrů

Sopka Sinabung na indonéském ostrově Sumatra přišla při pondělní mohutné erupci o svůj vrchol. Informovala o tom dnes agentura AP. Vulkán se po několika staletích klidu probudil k životu v roce 2010 a od té doby je aktivní.

V pondělí ráno sopka Sinabung vychrlila oblak popela sahající do výšky sedmi kilometrů. Popel ze sopky se dostal až k městu Lhokseumawe ležícímu více než 260 kilometrů severozápadně. Úřady vyhlásily na ostrově Sumatra nejvyšší stupeň varování pro leteckou dopravu.

Na videonahrávkách jsou zachyceny děti prchající ze školy, která leží mimo zapovězenou zónu kolem vulkánu. Erupce však nikoho nezranila. Z fotografií sopky před výbuchem a po něm je ale patrné, že erupce připravila vulkán o jeho špičku. "Vrchol sopky byl zcela zničen," uvedlo indonéské vulkanologické centrum. Vulkanolog Devy Kamil Syahbana prohlásil, že ze sopky zmizelo 1,6 milionu metrů krychlových hmoty.

Sopka vysoká 2600 metrů nevykazovala žádnou činnost téměř čtyři století. V srpnu 2010 se však probudila, což tehdy stálo život dvě osoby a dalších 30 tisíc lidí muselo utéci do bezpečí. Další silná erupce nastala v únoru 2014, kdy přišlo o život 16 osob. Sinabung patří mezi více než 120 aktivních vulkánů v Indonésii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud