Indonéská Surabaya jako nový cíl atentátníků: Na policii i civilisty mířili druhý den v řadě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indonéská Surabaya jako nový cíl atentátníků: Na policii i civilisty mířili druhý den v řadě

Indonéská Surabaya jako nový cíl atentátníků: Na policii i civilisty mířili druhý den v řadě

Druhé největší indonéské město Surabaya dnes opět zažilo útok ozbrojenců s výbušninami. Jeho cílem byla policejní stanice a zasaženo bylo několik policistů i civilistů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na mluvčího místní policie. Zatím není známo, kolik lidí útočníci zranili či zda někoho zabili.

Mluvčí policie uvedl, že k policejní stanici přijely na motocyklu dvě osoby, z nichž jedna byla žena. "V tom okamžiku nastala exploze," popsal událost mluvčí.

Ve městě Surabaya na ostrově Jáva se v neděli odehrály tři pumové útoky na kostely. Sebevražední útočníci, mezi nimiž byli i mladiství, pocházeli z jedné rodiny. Dva synové ve věku 18 a 16 použili při prvním útoku motocykl, matka se dvěma dcerami, starými 12 a devět let, spáchala druhý atentát a otec rodiny nakonec odpálil bombu v autě. Vedle šestičlenné rodiny při útocích zahynulo dalších sedm lidí.

 

Policie informovala, že rodina se do Indonésie vrátila ze Sýrie. K činu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), v prohlášení ale uvedla, že útočníci byli tři, a nezmínila účast dětí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.