Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ exkluzivně: Obrazy zkázy. Lidé se v troskách Aleppa snaží postavit na vlastní nohy

720p480p360p240p

Obléhané východní Aleppo bylo na konci loňského roku na prvních stránkách všech světových médií. Bylo dějištěm symbolické a do jisté míry rozhodující bitvy mezi syrskými vládními vojsky a povstaleckými skupinami a rovněž součástí propagandistické války. Dodnes není zcela zřejmé, kolik lidí zde zůstávalo dobrovolně a kolik nechtěně sehrálo roli v konfliktu znesvářených stran. Teď se lidé snaží udělat za minulostí tlustou čáru a začínají znovu. Ve zničeném městě je práce na několik desetiletí. Čtěte exkluzivní reportáž přímo z místa a podívejte se na galerii na konci článku.

Aleppo bylo loni na konci roku dějištěm poslední kruté fáze vleklé bitvy. Syrská armáda tehdy za podpory Ruska získala rychle pod kontrolu poslední části města ovládané rebely. 

V obležení se ocitlo až 100 000 povstalců a jejich rodin reprezentovaných také islamistickými skupinami v čele s bývalou frontou an-Nusra.

 „Evakuovali jsme asi 30 000 lidí z obležených částí východního Aleppa. Odváželi jsme je v autobusech buď do západního Aleppa nebo do provincie Idlib, která je pod kontrolou rebelů a na sever k turecké hranici,“ vzpomíná šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže Georges Comninos.

Život se pomalu vrací

Nyní se na místa poničená válkou vrací život a s ním i civilisté, kteří odtud uprchli. Statistiky jsou nepřesné, ale odhadem na 100 000 lidí se už do rozstříleného města vrátilo. Někteří tu nebydlí nastálo, jen otevírají své krámky a začínají podnikat jako před válkou.

V Aleppu – a nejen v té východní části – jsou velké problémy se zásobováním pitnou vodou a elektřinou. Některá místa jsou elektrifikována pomocí generátorů, které zásobují jednotlivé bloky, voda se dováží v barelech. Potíž je také s dostupností lékařské péče, nefunguje žádná z bývalých čtyř nemocnic. Jedna z nich, největší nemocnice al-Kindí, byla během bojů totálně zničena.

Na konci roku 2013 zařízení ovládli extremisté z fronty an-Nusra. Nebrali ohledy, do akce nasadili tanky a sebevražedné atentátníky. Záběry zveřejnili na YouTube. Z nemocnice nezbylo nic a její chodby jsou plné trosek. Její roli dnes nahrazují jen provizorní centra.

Kdo byli rebelové

Amina Sachur žila ve východním Aleppu po celou dobu obklíčení syrskou armádou. Její postavu halí černý hábit a abája (druh oděvu zahalující ženu – pozn. redakce), z obličeje jsou vidět jen černé oči. „Nevíme, kdo ti rebelové vlastně byli. Prostě přišli a řekli, že teď musíme žít pod jejich vládou a pravidly, a přikázali nám, že nesmíme odejít na území režimu. Asi to byla Svobodná syrská armáda. Speciálně v době obklíčení se k nám civilistům chovali odporně. Byli to Syřané, ne cizinci,“ vypráví Amina. Do školy prý děti v té době neposílala, bála se bombardování a minometů, které na město střílely.

A minometné granáty dopadají stále. Každé ráno se budíme zvukem výbuchů a střelby. Když natáčíme rozhovory ve čtvrti al Kelase, začne se ozývat palba, která přejde v intenzivní boj. Jsou slyšet těžké kulomety. Aleppo je sice ve vládních rukou již skoro celé, přesto je ale řada čtvrtí hodně neklidných a některé mají stále pod kontrolou rebelové. Ostřelují i západní části města.

Česko bude pomáhat s obnovou památek

V centru města obchodníci vystavují své zboží na chodnících a vytvářejí nové provizorní bazary. Starý historický bazar byl úplně zničen stejně jako většina historického centra města kolem citadely. Tu po celou dobu držela syrská armáda, obležená rebely a zásobovaná pomocí tunelů. Je smutné vidět památku zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO v troskách.

„Zničeno je asi 60% starého města, ještě nemáme přesné statistiky. Postupujeme z ulice do ulice, některé jsou ještě zavalené sutí. Už se sem začínají ale vracet obyvatelé, kteří prchli do západního Aleppa. Zatím jde o obchodníky, kteří se tu snaží obnovit své živnosti,“ říká Abú Ahmet Halabi, odpovědný za rekonstrukci starého města. Architekt Muhammad Núr Choja, který se zabývá obnovou historických objektů ho doplňuje: „Nějak poničeno je 80 % historických domů, některé jsou 300 let staré. Potřebujeme, aby sem přišly firmy, které se specializují na obnovu historických staveb, nemůžeme to jednoduše zbořit a postavit znovu.“

720p 480p 360p 240p
Exkluzivně z Palmýry

K obnově památek zničených v Sýrii nabídlo pomoc i Česko. V  Národním muzeu byla 15. května podepsána deklarace, která by měla uvést v život spolupráci mezi českými a syrskými památkáři. „Nejprve budou prioritou zničené památky v Aleppu, starověká Palmýra v poušti zatím z bezpečnostních a dalších důvodů bude muset počkat,“ řekl v Praze ředitel Damašské pevnosti Edmond Alejji.

Kolem Palmýry se mezitím opět rozhořely boje. Devastace syrských památek tak bohužel ještě není u konce. „Je to další součást této špinavé války, nedevastuje jen lidské životy, ale také naše kulturní dědictví. Starověké památky Sýrie nepatří jen nám, Syřanům, jsou památkou na kolébku lidské civilizace,“ říká Edmond Alejji.

Smutek v Aleppu

Obnovovat památky i obchody v Aleppu bude složité. Neméně obtížné bude, aby lidé v Aleppu zapomněli na bolest, kterou prožívají. Přichází k nám stín oděný do černé – vyhublá postava, černé oči zapadlé a orámované tmavými kruhy. Tvrdí, že od rebelů nedostávala téměř žádné jídlo, protože její muž, který byl zabit před třemi lety, byl vojákem syrské armády. Její dům byl vypálen, teď žije u příbuzných. Žena ukazuje v rukou fotku mladého muže. Byl zabit před třemi lety při dopadu jednoho minometného granátu. Její jediný syn.

Aleppo je plné podobných smutných historek, a to na obou stranách, pod nadvládou obou znepřátelených stran.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1