Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ v epicentru: Hamburgery a kamery na každém rohu. Singapur vítá summit Kima a Trumpa

INFO.CZ v epicentru: Hamburgery a kamery na každém rohu. Singapur vítá summit Kima a Trumpa

V malém městském státě Singapur zítra začíná summit, který by měl zbavit svět hrozby severokorejských jaderných zbraní a přinést mír na Korejský poloostrov. Singapur zvýšil bezpečnostní opatření a snaží se vytěžit ze setkání dvou znepřátelených zemí co nejlepší reklamu pro svou zemi.

„Stát, pokud tady nebydlíte, dál už nesmíte,“ vyhání mně singapurská policistka u příjezdu k luxusnímu hotelu Capella, kde se zítra bude konat první setkání amerického prezidenta a vůdce severokorejské diktatury v historii. „Když nemáte speciální povolení, vystupte si z auta,“ dodává s tím, že novinářská akreditace jím není. Novináři mohou jen na druhou stranu ulice, za plot ze železných zábran. Vjezd aut na celý ostrov, který spojuje s vlastním Singapurem krátká silnice, je přísně omezený.

Podobná bezpečnostní opatření platí i u hotelu Shangri La v centu města, kde bydlí americký prezident Donald Trump, a u hotelu St. Regis, kde se ubytoval severokorejský vůdce Kim Čong-un. Novináři se tam shlukují a marně se snaží zahlédnout Kim Čong-una či jeho sestru. Kim má totiž velmi dobře vycvičené osobní strážce a mezi jejich úkoly mimo jiné patří obklopit ho tak, aby ho nikdo neviděl. Pomáhají jim při tom i singapurští policisté. Přesně tohle se stalo, když Kim včera přijížděl, takže čekající novináři z toho byli dost zklamaní.

Kima a Trumpa má také chránit oddíl Ghurků, tedy nepálských vojáků pověstných svojí bojovností a poslušností. Původně je zaměstnávali Britové a po odchodu Britů z jihovýchodní Asie zdědil jejich oddíly i Singapur. „Jejich výhodou je, že jsou neutrální a Trump a Kim to tak berou,“ říká jeden z místních politologů, který si nepřál být jmenován. „Jsou prostě loajální, neptají se na důvod rozkazů, kde je postavíte, tam je najdete. Taky je za to královsky platíme,“ dodává.

K pocitu bezpečnosti obou vůdců pomáhá i to, že v Singapuru léta nedošlo k žádnému teroristickému činu, policie ostře zakročuje vůči jakýmkoliv demonstracím, politickým protestům či bezpečnostním incidentům, jako byl například nedávný pokus dvou jihokorejských novinářů proniknout do rezidence severokorejského velvyslance. Z nepovoleného shromažďování může být obviněn i jeden osamělý demonstrant a všude jsou bezpečnostní kamery.

Kamer je teď kolem míst, kde jsou, či budou, severokorejský vůdce a americký prezident, ještě mnohem více, upozorňuje mě jeden z obyvatelů města. „Tady je to v tomhle ohledu něco jako komunistický stát, sledován je každý a všechno,“ říká. Nejnovějším zařízením jsou například „chytré lampy,“ které mají kromě dalších čidel nainstalovány i kamery umožňující okamžité rozeznání obličeje a jeho porovnání s údaji ve vládních databázích, uvedl místní list The Straits Times. Samozřejmě příslušníci policie a tajné služby sledují i e-maily, přístup na internet či telefony. Většině obyvatel to prý příliš nevadí mimo jiné proto, že to spojují s velmi nízkou zločinností ve městě.

Navíc summit Trumpa s Kimem, na nějž dorazilo do města přes tři tisíce novinářů z celého světa, se snaží využít hlavně obchodně. Místní KFC přejmenovala svá kuřata v papírové krabičce na „mírové jídlo,“ několik restaurací nabízí různé variace na hamburger jako například „Burger pro světový mír“ nebo „Kovboj Kimči burger“ (kovboj symbolizuje Trumpa, korejské fermentované zelí kimči zase Kima), k mání jsou i speciální nudle Tump-Kim (opět kombinace masa a kimči), koktejly jako „Rakeťák“ (tak nazval Kima Trump) a El Trumpo i voda s portréty obou státníků.

Na summitu samozřejmě vydělá i stát, připomíná Bilveer Singh, profesor politologie na místní National University of Singapore. „Ať to už dopadne jakkoliv, pro singapurskou vládu to bude dobrá reklama,“ říká. „Singapur bude znám jako mírotvorce, který se snažil o zprostředkování a pomůže to navíc singapurskému kongresovému byznysu. Už teď se tady koná spoustu mezinárodních jednání a kongresů a tohle by mohlo přinést další.“ Mimochodem, pobyt severokorejské delegace v jednom z nejdražších hotelů v zemi hradí Singapur a považuje to za dobrou investici.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1