Články odjinud

INFO.CZ v epicentru: Trump a jeho kamarád Kim. Vychvalované prohlášení jsou jen prázdné sliby

INFO.CZ v epicentru: Trump a jeho kamarád Kim. Vychvalované prohlášení jsou jen prázdné sliby

Po mimořádně sledovaném čtyřhodinovém jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se americký prezident Donald Trump tvářil viditelně potěšeně. Setkání v Singapuru podle něj bylo úspěšnější, než kdokoliv čekal. Výsledný dokument ale ukazuje spíš opak, jakkoli ho Trump vychvaluje do nebes. Text plný obecných a nezávazných vět značí jediné: Jednání budou pokračovat a Kim si své atomovky zatím ponechá.

Podle expertů byl tenhle summit prostě odsouzen k úspěchu. Jak severokorejský vůdce Kim Čong-un, tak americký prezident Donald Trump podle nich do historicky prvního setkání vůdců obou zemí investovali takovou energii a vsadili značnou část své prestiže a důvěryhodnosti, že prostě potřebovali úspěch. Jakýkoliv. Třeba jen naoko, ale hlavně, aby ho mohli prodat doma, před obyvateli svých zemí. Aby tak mohli posílit svou popularitu a v Kimově případě i moc. A tyhle předpovědi se do puntíku vyplnily.

Závěrečnou deklaraci, kterou podepsali oba státníci, Kim a Trump označili za historickou s tím, že přinese velké změny. Navíc podle Trumpa spolu s Kimem navázali skvělé vztahy. Trump, který ještě nedávno nazýval Kima „Rakeťákem“ a tvrdil, že ho zničí, se na první pohled rozplýval z jednání s brutálním diktátorem, který ještě nedávno hrozil USA a jejich spojencům jadernou zkázou. Podle něj to bylo „fantastické setkání“ a Kim se velmi a velmi stará o svůj národ. Takové konstatování je u zastánce národních zájmů Trumpa velkým vyznamenáním.

Jenže závěrečná deklarace neobsahuje žádná čísla a závazné termíny. Severní Korea se v ní zavázala ke „kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova“. Jde ale jen o zopakování závazku, který ohlásila po jednání s Jižní Koreou v dubnu tohoto roku. Navíc je známo, že pod denuklearizací si obě strany představují něco jiného: USA úplné, kontrolované a rychlé jaderné odzbrojení Severní Koreje, Severní Korea naopak dlouhý proces, který se může protahovat do nekonečna. V deklaraci je ale dále uvedeno, že Trump se zavázal, že poskytne severokorejskému režimu za USA bezpečnostní záruky a Kim Čong-un právě výměnou za to potvrdil svůj závazek k denuklearizaci.

Trump později dodal, že sankce vůči KLDR zůstanou v platnosti, dokud denuklearizace skutečně nezačne. Následovalo ale další silné gesto vstřícnosti, když potvrdil, že USA pozastaví společná cvičení s jihokorejskou armádou, která Pchjongjang opakovaně kritizoval.

Trump to bude svým příznivcům ve Spojených státech prodávat tak, že Kim se mu zavázal k tomu, že se rychle zbaví jaderných zbraní. Protože dostane slib, že ho USA nenapadnou a nezbaví vlády. Postup jaderného odzbrojení, zřejmě i s přesnými daty, má se Severní Koreou dojednat americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Jenže to je jen odsunutí problému se severokorejskými jadernými zbraněmi do budoucna, nikoliv jeho řešení. Navíc severokorejský diktátor Kim Čong-un několikrát prostřednictvím svých podřízených naznačil, že nevěří americkým slibům, a jeho domácí projevy ke špičkám režimu se dají číst tak, že si arzenál ponechá.

Kim bude naopak doma tvrdit, že dosáhl toho, že Severní Koreu berou Spojené státy jako sobě rovného partnera a že z toho dokonce bude mít ekonomický zisk. Jde o něco, co se nepovedlo ani jeho otci Kim Čong-ilovi ani jeho dědovi Kim Ir-senovi po kterých zdědil vládu.

Severokorejská vlajka vlála na místě setkání vedle té americké, oba státníci se skutečně zdáli jako rovní partneři. Ve společném prohlášení je pasáž, že USA a Severní Korea „mezi sebou vybudují nové vztahy v souladu s touhou obou národů po míru a prosperitě“. To se dá číst tak, že USA už nebudou označovat Severní Koreu za krvavou diktaturu, s níž se nejedná, ale za normální zemi. A že pomohou zrušit mezinárodní ekonomické sankce uvalené na Severní Koreu kvůli její výrobě raket a jaderných zbraní. Nabízí se kritický pohled, že se jedná o nemístnou legitimizaci brutálního režimu a že Kimovi vše tak nějak příliš snadno „prošlo“.

Trump se pak může pochlubit v USA ještě tím, že dostane domů ostatky padlých a zajatců z korejské války z let 1950–1953. Ve Spojených státech je to stále citlivé téma, na kterém se dají získat politické body. Ostatky svých padlých z dávné války získá i Kim. Tomu je to však pravděpodobně jedno. Podle všech známek mu rozhodně nejde o blaho svého lidu, jak tvrdil Trump, ale spíše o zachování své moci. K tomu kosti padlých a zejména zajatců nepotřebuje, zvláště když se severokorejský režim na válečné zajatce díval jako na zrádce.

Oba státníci si tak přivezou domů dojem toho, že zvítězili. Je dokonce pravděpodobné, že jejích setkání zmírní napětí na Korejském poloostrově. Ale problém s tím, že Severní Korea ovládaná nevyzpytatelný diktátorem má jaderné zbraně, to nevyřeší. Následná jednání se potáhnou ještě dlouho a jejich výsledek je rozhodně nejistý. Pokud by někdo chtěl srovnat výši zisku obou vůdců, více kladných bodů si odváží ze Singapuru Kim Čong-un. Už není mezinárodní vyvrhel, může se těšit na odstranění mezinárodních sankcí, získal uznání Spojených států a USA mu nevyčítají vraždění vlastních obyvatel či únosy cizinců. Trump si do Ameriky odváží spíše nezávazné sliby a dost možná také šrám v očích těch, kdo nehodlají totalitní KLDR brát tak lehce na milost.

Summit Kim Čong-Una a Donalda Trumpa v Singapuru. Jakým autem přijel severokorejský diktátor? Čtěte zde>>>

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818