Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ v epicentru: Trump a jeho kamarád Kim. Vychvalované prohlášení jsou jen prázdné sliby

INFO.CZ v epicentru: Trump a jeho kamarád Kim. Vychvalované prohlášení jsou jen prázdné sliby

Po mimořádně sledovaném čtyřhodinovém jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se americký prezident Donald Trump tvářil viditelně potěšeně. Setkání v Singapuru podle něj bylo úspěšnější, než kdokoliv čekal. Výsledný dokument ale ukazuje spíš opak, jakkoli ho Trump vychvaluje do nebes. Text plný obecných a nezávazných vět značí jediné: Jednání budou pokračovat a Kim si své atomovky zatím ponechá.

Podle expertů byl tenhle summit prostě odsouzen k úspěchu. Jak severokorejský vůdce Kim Čong-un, tak americký prezident Donald Trump podle nich do historicky prvního setkání vůdců obou zemí investovali takovou energii a vsadili značnou část své prestiže a důvěryhodnosti, že prostě potřebovali úspěch. Jakýkoliv. Třeba jen naoko, ale hlavně, aby ho mohli prodat doma, před obyvateli svých zemí. Aby tak mohli posílit svou popularitu a v Kimově případě i moc. A tyhle předpovědi se do puntíku vyplnily.

Závěrečnou deklaraci, kterou podepsali oba státníci, Kim a Trump označili za historickou s tím, že přinese velké změny. Navíc podle Trumpa spolu s Kimem navázali skvělé vztahy. Trump, který ještě nedávno nazýval Kima „Rakeťákem“ a tvrdil, že ho zničí, se na první pohled rozplýval z jednání s brutálním diktátorem, který ještě nedávno hrozil USA a jejich spojencům jadernou zkázou. Podle něj to bylo „fantastické setkání“ a Kim se velmi a velmi stará o svůj národ. Takové konstatování je u zastánce národních zájmů Trumpa velkým vyznamenáním.

Jenže závěrečná deklarace neobsahuje žádná čísla a závazné termíny. Severní Korea se v ní zavázala ke „kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova“. Jde ale jen o zopakování závazku, který ohlásila po jednání s Jižní Koreou v dubnu tohoto roku. Navíc je známo, že pod denuklearizací si obě strany představují něco jiného: USA úplné, kontrolované a rychlé jaderné odzbrojení Severní Koreje, Severní Korea naopak dlouhý proces, který se může protahovat do nekonečna. V deklaraci je ale dále uvedeno, že Trump se zavázal, že poskytne severokorejskému režimu za USA bezpečnostní záruky a Kim Čong-un právě výměnou za to potvrdil svůj závazek k denuklearizaci.

Trump později dodal, že sankce vůči KLDR zůstanou v platnosti, dokud denuklearizace skutečně nezačne. Následovalo ale další silné gesto vstřícnosti, když potvrdil, že USA pozastaví společná cvičení s jihokorejskou armádou, která Pchjongjang opakovaně kritizoval.

Trump to bude svým příznivcům ve Spojených státech prodávat tak, že Kim se mu zavázal k tomu, že se rychle zbaví jaderných zbraní. Protože dostane slib, že ho USA nenapadnou a nezbaví vlády. Postup jaderného odzbrojení, zřejmě i s přesnými daty, má se Severní Koreou dojednat americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Jenže to je jen odsunutí problému se severokorejskými jadernými zbraněmi do budoucna, nikoliv jeho řešení. Navíc severokorejský diktátor Kim Čong-un několikrát prostřednictvím svých podřízených naznačil, že nevěří americkým slibům, a jeho domácí projevy ke špičkám režimu se dají číst tak, že si arzenál ponechá.

Kim bude naopak doma tvrdit, že dosáhl toho, že Severní Koreu berou Spojené státy jako sobě rovného partnera a že z toho dokonce bude mít ekonomický zisk. Jde o něco, co se nepovedlo ani jeho otci Kim Čong-ilovi ani jeho dědovi Kim Ir-senovi po kterých zdědil vládu.

Severokorejská vlajka vlála na místě setkání vedle té americké, oba státníci se skutečně zdáli jako rovní partneři. Ve společném prohlášení je pasáž, že USA a Severní Korea „mezi sebou vybudují nové vztahy v souladu s touhou obou národů po míru a prosperitě“. To se dá číst tak, že USA už nebudou označovat Severní Koreu za krvavou diktaturu, s níž se nejedná, ale za normální zemi. A že pomohou zrušit mezinárodní ekonomické sankce uvalené na Severní Koreu kvůli její výrobě raket a jaderných zbraní. Nabízí se kritický pohled, že se jedná o nemístnou legitimizaci brutálního režimu a že Kimovi vše tak nějak příliš snadno „prošlo“.

Trump se pak může pochlubit v USA ještě tím, že dostane domů ostatky padlých a zajatců z korejské války z let 1950–1953. Ve Spojených státech je to stále citlivé téma, na kterém se dají získat politické body. Ostatky svých padlých z dávné války získá i Kim. Tomu je to však pravděpodobně jedno. Podle všech známek mu rozhodně nejde o blaho svého lidu, jak tvrdil Trump, ale spíše o zachování své moci. K tomu kosti padlých a zejména zajatců nepotřebuje, zvláště když se severokorejský režim na válečné zajatce díval jako na zrádce.

Oba státníci si tak přivezou domů dojem toho, že zvítězili. Je dokonce pravděpodobné, že jejích setkání zmírní napětí na Korejském poloostrově. Ale problém s tím, že Severní Korea ovládaná nevyzpytatelný diktátorem má jaderné zbraně, to nevyřeší. Následná jednání se potáhnou ještě dlouho a jejich výsledek je rozhodně nejistý. Pokud by někdo chtěl srovnat výši zisku obou vůdců, více kladných bodů si odváží ze Singapuru Kim Čong-un. Už není mezinárodní vyvrhel, může se těšit na odstranění mezinárodních sankcí, získal uznání Spojených států a USA mu nevyčítají vraždění vlastních obyvatel či únosy cizinců. Trump si do Ameriky odváží spíše nezávazné sliby a dost možná také šrám v očích těch, kdo nehodlají totalitní KLDR brát tak lehce na milost.

Summit Kim Čong-Una a Donalda Trumpa v Singapuru. Jakým autem přijel severokorejský diktátor? Čtěte zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1