Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ v Ramalláhu: Praky a slzný plyn v Den katastrofy, střety na vlastní kůži

720p360p

Ve vzduchu je cítit pach spálených pneumatik a slzného plynu. Palestinští mladíci s obličeji zahalenými do šátků metají kameny po izraelských vojácích na starodávný způsob, tedy z praků. Nad hlavami jim létají izraelské drony, které určují, kam vyslat granát se slzným plynem. Nebo gumový projektil. Vítejte v Ramalláhu, fakticky hlavním městě Palestinské autonomie.

„Ty černé vlajky a zavřené obchody znamenají smutek. Dnes se nepracuje, dnes je den katastrofy,“ říká Ahmed, který mě dnes Ramalláhem provází. Jindy živé město, převážně nové a navíc vcelku výstavní zeje prázdnotou. Na ulici se tu a tam objeví pouliční prodavač, projede auto, lidé ale po chodnících jako obvykle nekorzují.

Je 15. května, tedy Den katastrofy, kdy si Palestinci připomínají vznik Izraele – židovského státu, který jim podle jejich přesvědčení vzal území, hrdost i budoucnost.

Střety se odehrávaly už v Kalkíliji, těsně za přechodem, kterým Palestinci přecházejí ze své autonomie do Izraelem kontrolovaného Jeruzaléma. Tedy, pokud je průchod otevřen. Dnes bylo možné projít i navzdory tomu, že sotva půl kilometru od betonových strážních věží postavili mladí Palestinci improvizované barikády z hořících pneumatik a kontejnerů. Proti nim stáli už v Palestině izraelské zásahové jednotky s přilbami a štíty.

Arabové se ale ve strachu z izraelské odplaty nechtějí nechat poznat. Hněvivě protestují, když je fotím. „Nechápete to? Dostanete je do problémů, nefoťte jejich tváře,“ vysvětluje mi dospělý muž chování demonstrantů. Myslí si snad, že jsem izraelský agent? „A vím já, kdo jste?“ kontruje muž a mizí.

Jedeme k místu dalšího střetu, k židovské osadě Bejt El, která leží jen pět kilometrů severovýchodně od Ramalláhu. Fakticky k němu už ale přiléhá. Skutečnost, že sotva kilometr odsud žijí židovští osadníci, navíc pod ochranou izraelské armády, učinil z bran židovské osady časté místo střetů. Jako tentokrát: houf čítající snad několik stovek převážně mladých Palestinců metá kameny směrem k osadě, odkud vojáci odpovídají slzným plynem a (zřejmě) gumovými projektily.

Plyn štípe do očí stejně jako zápach ze spálených pneumatik, který se vznáší nad několika křižovatkami jindy přívětivého Ramalláhu. Dnes je přece den smutku, letos umocněný kulatými, sedmdesátými narozeninami Státu Izrael. A dárku, který mu věnoval americký prezident Donald Trump, když oficiálně přesunul velvyslanectví USA z Tel Avivu právě do nedalekého Jeruzaléma.

Medici kolem probíhají s demonstrantem na nosítkách. Podle všeho ho vojáci trefili do nohy gumovým projektilem. Mladý Arab jistě přežije, možná bez následků. V Pásmu Gazy jsou protesty mnohem drsnější: v pondělí, kdy Izrael slavil přesun americké ambasády do Svatého města, zahynulo při střetech šest desítek Palestinců. 

Izrael

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1