Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ v Ramalláhu: Praky a slzný plyn v Den katastrofy, střety na vlastní kůži

720p360p

Ve vzduchu je cítit pach spálených pneumatik a slzného plynu. Palestinští mladíci s obličeji zahalenými do šátků metají kameny po izraelských vojácích na starodávný způsob, tedy z praků. Nad hlavami jim létají izraelské drony, které určují, kam vyslat granát se slzným plynem. Nebo gumový projektil. Vítejte v Ramalláhu, fakticky hlavním městě Palestinské autonomie.

„Ty černé vlajky a zavřené obchody znamenají smutek. Dnes se nepracuje, dnes je den katastrofy,“ říká Ahmed, který mě dnes Ramalláhem provází. Jindy živé město, převážně nové a navíc vcelku výstavní zeje prázdnotou. Na ulici se tu a tam objeví pouliční prodavač, projede auto, lidé ale po chodnících jako obvykle nekorzují.

Je 15. května, tedy Den katastrofy, kdy si Palestinci připomínají vznik Izraele – židovského státu, který jim podle jejich přesvědčení vzal území, hrdost i budoucnost.

Střety se odehrávaly už v Kalkíliji, těsně za přechodem, kterým Palestinci přecházejí ze své autonomie do Izraelem kontrolovaného Jeruzaléma. Tedy, pokud je průchod otevřen. Dnes bylo možné projít i navzdory tomu, že sotva půl kilometru od betonových strážních věží postavili mladí Palestinci improvizované barikády z hořících pneumatik a kontejnerů. Proti nim stáli už v Palestině izraelské zásahové jednotky s přilbami a štíty.

Arabové se ale ve strachu z izraelské odplaty nechtějí nechat poznat. Hněvivě protestují, když je fotím. „Nechápete to? Dostanete je do problémů, nefoťte jejich tváře,“ vysvětluje mi dospělý muž chování demonstrantů. Myslí si snad, že jsem izraelský agent? „A vím já, kdo jste?“ kontruje muž a mizí.

Jedeme k místu dalšího střetu, k židovské osadě Bejt El, která leží jen pět kilometrů severovýchodně od Ramalláhu. Fakticky k němu už ale přiléhá. Skutečnost, že sotva kilometr odsud žijí židovští osadníci, navíc pod ochranou izraelské armády, učinil z bran židovské osady časté místo střetů. Jako tentokrát: houf čítající snad několik stovek převážně mladých Palestinců metá kameny směrem k osadě, odkud vojáci odpovídají slzným plynem a (zřejmě) gumovými projektily.

Plyn štípe do očí stejně jako zápach ze spálených pneumatik, který se vznáší nad několika křižovatkami jindy přívětivého Ramalláhu. Dnes je přece den smutku, letos umocněný kulatými, sedmdesátými narozeninami Státu Izrael. A dárku, který mu věnoval americký prezident Donald Trump, když oficiálně přesunul velvyslanectví USA z Tel Avivu právě do nedalekého Jeruzaléma.

Medici kolem probíhají s demonstrantem na nosítkách. Podle všeho ho vojáci trefili do nohy gumovým projektilem. Mladý Arab jistě přežije, možná bez následků. V Pásmu Gazy jsou protesty mnohem drsnější: v pondělí, kdy Izrael slavil přesun americké ambasády do Svatého města, zahynulo při střetech šest desítek Palestinců. 

Izrael

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1