INFOGRAFIKA DNE: Írán jako hybatel blízkovýchodního dění? Tady všude mají klerici a revoluční gardy prsty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFOGRAFIKA DNE: Írán jako hybatel blízkovýchodního dění? Tady všude mají klerici a revoluční gardy prsty

INFOGRAFIKA DNE: Írán jako hybatel blízkovýchodního dění? Tady všude mají klerici a revoluční gardy prsty
 

Írán se na Blízkém východě stále více stává mocností a hybatelem dění, kterého není možné přehlížet. Naplno se to připomíná v posledních týdnech, kdy situaci vyostřilo rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody a znovu na islámskou republiku uvalit sankce. Symbolický přesun americké ambasády do Jeruzaléma, který tak USA uznaly za hlavní město Izraele, jež je s Teheránem na kordy, byl poslední kapkou. Írán přitom už teď ovlivňuje politiku Iráku, Sýrie, Jemenu i Libanonu a cestu si umí najít i k zástupcům většinových sunnitů.

Další infografiky dne si můžete prohlédnout zde >>>

720p 360p
Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.