Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Informace o Trumpovi jsou závažné," říká bývalý britský agent, který je získal

"Informace o Trumpovi jsou závažné," říká bývalý britský agent, který je získal

Americkou i světovou politiku tento týden rozhýbala aféra údajných kompromitujících nahrávek budoucího prezidenta Donalda Trumpa. Rusko o něm údajně nasbíralo citlivé materiály. Bývalý agent britské tajné služby MI6, který to zjistil, poprvé promluvil s médii. Poskytl rozhovor americkému webu Mother Jones. 

O citlivých materiálech se dozvěděl vlastně náhodou. Loni v červnu si ho najala firma, která měla za úkol zjistit, zda má Trump nějaké podnikatelské vazby na Rusko. Projekt prý zpočátku financovali republikáni, později je ale vystřídali demokraté. Kdo přesně zjištění informací požadoval, se agent ale nikdy nedozvěděl.

Díky svým bývalým vazbám ze zpravodajských služeb začal špion zjišťovat situaci. Jeden z jeho zdrojů mu prozradil, že Rusko vlastní sexuálně kompromitující materiály na Trumpa, které vznikly při jeho návštěvě země v roce 2013 nebo dříve. „Na základě existence těchto dokumentů si pak prý prezidentův volební tým vyměňoval s Ruskem řadu utajených zpráv,“ vysvětluje agent.

Získané informace předal muž americké firmě, která si u něj informace objednala. „Zjištění o kompromitujících materiálech mi ale přišlo tak šokující, že jsem se i bez svolení firmy, která mě najala, rozhodl informovat FBI,“ doplňuje špion.

Tady ale příběh neskončil. Podle agentových slov se FBI jeho zprávami nezabývala, naopak neustále požadovala další ujištění, že informace jsou pravdivé a relevantní. Muž se proto rozhodl porušit své zvyky, vystoupil ze stínu a promluvil si s novinářem z magazínu Mother Jones. „Zjištěné informace byly velice závažné. Myslím, že na Trumpa by si teď měla dávat pozor i jeho vlastní strana,“ vysvětluje agent. Podle něj chtěl ruský prezident Putin materiály použít v širším měřítku i k rozkladu demokracie v západních zemích.

Agent se se svými zjištěními magazínu svěřil už na podzim. Tento týden kauza ruského vlivu ale opět ožila po tom, co budoucí prezident Trump i odcházející Obama obdrželi materiály, které ovlivňování z Kremlu údajně dokazují.

Utajeným agentem je dle britských médií bývalý agent MI6 Christopher Steel. Ten po zřejmém prozrazení totožnosti opustil s rodinou narychlo svůj dům a není známo, kde se skrývá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1