Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Informace za imunitu. Exnáměstek ředitele FBI nabídl Senátu svědectví v kauze e-mailu Hillary Clintonové

Informace za imunitu. Exnáměstek ředitele FBI nabídl Senátu svědectví v kauze e-mailu Hillary Clintonové

Bývalý náměstek ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování Andrew McCabe nabídl justičnímu výboru Senátu USA výměnou za imunitu svou výpověď v kauze soukromého e-mailu bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Pokud pardon McCabe nedostane, vypovídat před Kongresem zřejmě nebude s odvoláním na pátý dodatek americké ústavy, podle kterého nikdo nesmí být nucen svědčit sám proti sobě.

Clintonová jako šéfka americké diplomacie používala svůj soukromý e-mail pro pracovní účely, což vyvolalo skandál během její volební kampaně, kdy se proti Donaldu Trumpovi ucházela o prezidentské křeslo. FBI případ prošetřovala a dospěla k závěru, že počínání demokratky Clintonové bylo sice krajně nezodpovědné, nikoli ovšem trestné.

Trump, o jehož kampaň se kvůli možným vazbám na Moskvu zajímá zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, opakovaně upozorňuje, že vyšetřována by měla být především Clintonová. Nyní se justiční výbor Senátu USA chystá debatovat o interní zprávě inspekce ministerstva spravedlnosti, podle které se jak ministerstvo, tak FBI v kauze Clintonové dopustily řady přešlapů.

Předseda zmíněného senátního výboru Chuck Grassley si podle Fox News v tichosti pozval několik tehdejších vysokých představitelů, aby senátorům poskytli své výpovědi. Podle nepotvrzených informací dostali pozvánku například bývalý šéf FBI James Comey či tehdejší ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. McCabe, který byl na slyšení také přizván, ale nechce svou výpověď poskytnout bez imunity, neboť mu na návrh inspekce ministerstva spravedlnosti hrozí trestní stíhání. Inspekce totiž zjistila, že médiím poskytoval interní informace a následně o tom v FBI lhal. McCabe však trvá na tom, že se ničeho špatného nedopustil.

„McCabe chce svědčit, ale kvůli doporučení, aby byl trestně stíhán, si žádá vhodnou právní ochranu,“ sdělil v dopise Grassleymu McCabeův právní zástupce Michael Bromwich. „Toto je učebnicový případ pro udělení imunity. Pokud ji výbor nebude chtít udělit, případně nebude moci, pak McCabe nebude mít jinou možnost než se odvolat na pátý dodatek,“ vysvětlil Bromwich.

McCabe v FBI skončil letos v březnu z rozhodnutí ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse jen necelé dva dny předtím, než by měl nárok na odchod do důchodu s plnou penzí. Trump McCabea opakovaně kvůli únikům informací do médií kritizoval. Sám odvolaný náměstek své propuštění vysvětloval politickými důvody, neboť se významným způsobem podílel nejen na prověřování skandálu Clintonové, ale hrál důležitou roli i při objasňování role Ruska v předloňských amerických prezidentských volbách.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1