Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inspirace kamikaze. Islámský stát posílá sebevrahy proti vojenské technice jako za 2. světové války

Inspirace kamikaze. Islámský stát posílá sebevrahy proti vojenské technice jako za 2. světové války

Islámský stát začal využívat novou taktiku boje, kterou se inspiroval u japonských sebevražedných letců za druhé světové války. Poukázala na to studie Mezinárodního centra pro boj s terorismem, která se zaměřila na téměř tisícovku operací, které IS podnikl v uplynulých dvou letech.

Sebevražedný atentát spáchalo v období od prosince 2015 do listopadu 2016 minimálně 923 bojovníků samozvaného Islámského státu. Podle Charlieho Wintera z Mezinárodního centra pro boj s terorismem v nizozemském Haagu a autora studie, která blíže zkoumala přibližně tisíc bojových operací IS, teroristická organizace začala vědomě a systematicky využívat „koncept mučedníků“ a vybírat si specifické síle. Ten silně připomíná taktiku sebevražedných pilotů kamikaze, se kterou za druhé světové války přišlo Japonsko.

„Co se týče přístupu, tak ten připomíná spíše japonské kamikaze, než teroristy z organizace Al-Kájda ze začátku tisíciletí,“ uvedl Winter.

Z jeho studie vyplynulo, že 776 útoků (84 %) bylo namířeno na vojenské cíle protivníků. Ve většině případů šlo o obranný postup s cílem ochromit pozemní síly druhé strany. „IS taktiku sebevražedných útočníků zdokonalil, a to nejen tím, že vyvinul mnohem účinnější a spolehlivější výbušniny, ale také zřejmě vytvořil dostatečně rozsáhlou síť bojovníků, kteří jsou ochotni za něj položit život,“ vysvětluje Winter.

Studie tvrdí, že k 651 sebevražedných útoků (70 %) atentátníci využili osobní auto, dodávku, cisternu nebo jiné vozidlo. Dvě třetiny incidentů se odehrály v Iráku. Dokument se věnuje i tzv. zahraničních bojovníkům, což jsou občané jiných států (i evropských), kteří odcházejí dobrovolně bojovat do syrské občanské války. Tito útočníci mají na svědomí „pouze“ 20 % útoků, zatímco většinu z nich spáchali Iráčané nebo Syřané. Nejvíce zahraničních bojovníků pocházelo podle Wintera z Tádžikistánu, Saúdské Arábie, Maroka a Tuniska. Za dvěma útoky stojí Britové.

Winter je přesvědčen, že takzvaný Islámský stát provádí útoky podle předem daných plánů a ne spontánně. „Útoky jsou pečlivě připraveny a koordinovány,“ řekl. Jako příklad uvádí boje o irácké město Mosul, kde byly sebevražedné útoky systematicky využívány jako bojová taktika. „V bezprecedentně vysoké míře“ se k nim používala právě auta, která útočnici odpalovali.

V prvním týdnů bojů IS podnikl v Mosulu a jeho okolí 58 sebevražedných operací. V následujících měsících každý týden proběhlo v průměru kolem 19 útoků. Číslo teď po nějaké době může opět začít narůstat spolu s tím, jak se bojovníci IS dostávají pod tlak jednotek, které Mosul dobývají zpět. Lídr Islámského státu už podle televizní stanice Al Arabíja přiznal porážku a soukmenovce vyzval, aby ustupovali nebo páchali sebevražedné útoky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744