Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inspirace u Trumpa? Ukrajina chce zdí oddělit oblasti, kde bojuje se separatisty

Inspirace u Trumpa? Ukrajina chce zdí oddělit oblasti, kde bojuje se separatisty

Na světě stojí nejedna zeď, která od sebe odděluje znesvářená území. Bohaté zkušenosti s podobnými bariérami má například Izrael a neprostupnou zeď na hranici s Mexikem chce kvůli omezení imigrace aktuálně vybudovat americký prezident Donald Trump. I těmito příklady se nyní nechává inspirovat ukrajinská vláda. Uvažuje že postaví zeď, která by oddělila Doněckou a Luhanskou republiku, kde působí proruští separatisté, od zbytku Ukrajiny.

Dělící linie mezi územím pod kontrolou kyjevské vlády a oblastí Doněcké a Luhanské republiky jsou dnes poseté minami. Dostat se do oblastí, kde toho vláda už tři roky příliš nezmůže, je možné jen přes kontrolní stanoviště. I na nich je ale přechod nebezpečný a je třeba obrnit se notnou dávkou trpělivosti. Osmihodinové čekání není nic výjimečného.

Například kontrolní stanoviště Marjinka je častým terčem střelby proruských radikálů. Naposledy na konci ledna tam zemřeli tři vojáci. Další stovky příslušníků armády a civilistů nepřežili v předchozích měsících. 

Přestože je přechod přes kontrolní stanoviště nebezpečný a trvá dlouhé hodiny, je to jediná možnost, jak se dostat za přáteli nebo příbuznými na druhé straně. To by se ale mohlo brzy změnit. Kyjev si totiž pohrává s myšlenkou vybudovat na 400kilometrů dlouhé dělící linii zeď.

Takový nápad ale přivádí k zuřivosti zástupce doněcké oblasti. Podle zástupce hejtmana Jevgenije Vilinskijho by taková zeď byla mnohem horší než ta Trumpova na hranici s Mexikem. Čtyři miliony lidí na území Doněcku jsou ukrajinští občané, a pokud by byla donbaská oblast oficiálně rozdělena, zůstali by lidé věrní Ukrajině izolovaní v proruských oblastech a naopak.

Souhlasí s ním i vedoucí správy ve městě Marjinka Alexandr Teslija. „Byla by to zeď proti starým ženám, matkám a dětem? To není hranice mezi Kalifornií a Mexikem, tady jsou rodiny, které jsou součástí jednoho národu – jen idiot může takhle přemýšlet,“ řekl pro The Daily Beast.

Podle Vilinskijeho by proto bylo lepší „povstalecké oblasti postupně znovu začlenit do území Ukrajiny“. Proti reintegraci proruských oblastí se však tvrdě staví místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Oksana Syrojdová, která naopak podporuje výstavbu zdi. Podle jejích slov je totiž potřeba „izolovat území obývané věčným nepřítelem Ukrajiny“ v podobě Ruska.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744