Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Integrace uprchlic v Německu vázne. Úřady na ně neberou ohled, jim i dětem hrozí nová rizika

Integrace uprchlic v Německu vázne. Úřady na ně neberou ohled, jim i dětem hrozí nová rizika

Skoro třetinu uprchlíků v Německu představují ženy. Organizace hájící jejich práva ovšem upozorňují, že úřady přehlížejí jejich zvláštní potřeby, jako je třeba nutnost sehnat bezpečné bydlení. Ženy navíc přicházejí do Evropy častěji spolu s dětmi, které jim v nové zemi nemá kdo hlídat. Navštěvovat integrační kurzy je pro ně proto téměř nemožné. Informoval o tom německý server Deutsche Welle

Dva ze tří uprchlíků, kteří v Německu žádají o azyl, jsou muži, kterým je ve většině případů méně než 30 a do Evropy přišli sami. Pokud pocházejí z válečných oblastí a mají šanci na získání azylu, mohou se přihlásit do integračního programu, kde se učí německy a dostanou rady, jak zažádat o zaměstnání, přihlásit se na školu nebo kde najít byt.

Pro ženy, které do Evropy prchají nejen kvůli válce, ale také kvůli sexuálnímu násilí, nuceným sňatkům nebo vraždám ze cti, je však situace mnohem těžší. Přicházejí totiž spolu s dětmi a najít bezpečné ubytování nebo se přihlásit do vzdělávacích programů pro ně není snadné jako pro muže, kteří jsou mnohem víc flexibilní a mají dostatek času.

Podíl uprchlic, které se v Německu snaží najít azyl, navíc v poslední době stoupá. Zatímco v roce 2015 tvořily asi 30 procent všech žadatelů o azyl, letos to je téměř 40 procent. Zvláštních potřeb žen prchajících před násilím si všímají i německé úřady, které na jejich podporu vyčlenily pro tento rok pět milionů eur. Podmínky pro ženy však stále pokulhávají.

Podle organizací na ochranu práv žen je problémem především nedostatek míst, kde by se uprchlice mohly bezpečně ubytovat. Jak tvrdí Jessica Mosbahiová z organizace Medica Mondiale, například prostory na spaní i koupelny jsou rozdělené na část pro ženy a muže jen zřídka.

„Mnoho uprchlic je trvale vystaveno sexuálnímu násilí, buď ze strany jiných uprchlíků nebo pracovníků zařízení,“ tvrdí Mosbahiová s tím, že se ubytovny pro uprchlíky často stávají místem „bezpráví“. Ženy však mají strach takové případy hlásit, protože se bojí, že by tak mohly ohrozit svoji šanci získat azyl.

Kromě nedostatku bezpečného ubytování musí řešit i problém s hlídáním dětí. Bez něj totiž nemají šanci zapojit se do integračního programu a naučit se jazyk. Německý úřad pro migraci začal nabízet možnost hlídání dětí teprve od března, počet žen v integračním kurzu tak není nijak závratný.

Přestože se úřady začínají v poslední době snažit problémy spojené s integrací uprchlic řešit, podle kritiků měla opatření přijít mnohem dřív. Pokud se totiž jejich integrace podaří, mohou být pro německý pracovní trh přínosem. Jak uvádí nedávný průzkum, 85 procent žen, které přišly do Německa mezi lety 2013 a 2016, chce v budoucnu nastoupit do práce. „Takováto motivace je něco, co musí být co nejvíc využito,“ tvrdí Zerrin Salikutluková z Berlínského institutu pro integraci a migraci. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744